Aç Karnına Kahve İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Kahve o kadar popüler bir içecektir ki, tüketim seviyeleri sadece bazı ülkelerde suya göre ikinci sıradadır.

Daha az yorgun ve daha uyanık hissetmenize yardımcı olmanın yanı sıra, kahve içerisindeki kafein ruh halinizi, beyin işlevinizi ve egzersiz performansınızı artırabilir. Ayrıca kilo kaybını artırabilir ve tip 2 diyabet, Alzheimer ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Birçok insan sabah ilk şey olarak kahve içmekten hoşlanır. Yine de, bazı insanlar aç karnına kahve içmenin sağlığınıza zarar verebileceğini iddia ediyorlar.

Bu makalede aç karnına kahve içip içmemeniz anlatılmaktadır.

Aç Karnına Kahve İçmek Faydalı mı Zararlı mı?


Sindirim sorunlarına neden olur mu?

Araştırmalar, kahvenin acısının mide asidi üretimini uyarabileceğini gösteriyor .

Bu nedenle, birçok insan kahvenin midenizi tahriş ettiğine, irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi bağırsak rahatsızlıklarının semptomlarını kötüleştirdiğine ve mide ekşimesi, ülser, bulantı , asit reflü ve hazımsızlığa neden olduğuna inanmaktadır .

Yine de, araştırma, aç karnına içip içmediğinize bakılmaksızın, kahve ve sindirim sorunları arasında güçlü bir bağlantı bulamıyor.

İnsanların küçük bir kısmı kahveye son derece duyarlıdır ve düzenli olarak mide ekşimesi , kusma veya hazımsızlık yaşarken , bu semptomların sıklığı ve şiddeti, aç karnına veya yiyecekle içtiklerinden bağımsız olarak sabit kalır.

Yine de, vücudunuzun nasıl tepki verdiğine dikkat etmek önemlidir. Aç karnına kahve içtikten sonra sindirim sorunları yaşıyorsanız, alımınızı buna göre ayarlamayı düşünün.

ÖZET
Kahve mide asidi üretimini arttırır, ancak çoğu insan için sindirim sorunlarına neden olduğu görülmemektedir. 


Stres hormonu seviyelerini yükseltir mi?

Bir diğer yaygın argüman, aç karnına kahve içmenin stres hormonu kortizol düzeylerini artırabileceğidir.

Kortizol, böbreküstü bezleriniz tarafından üretilir ve metabolizma, kan basıncı ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, kronik olarak aşırı seviyeler, kemik kaybı, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarını tetikleyebilir.

Kortizol seviyeleri, uyandığınızda doğal olarak zirveye çıkar, gün içinde azalır ve uykunun erken evrelerinde tekrar zirve yapar .

İlginç bir şekilde, kahve kortizol üretimini uyarır. Bu nedenle, bazı insanlar, kortizol seviyelerinin zaten yüksek olduğu sabah ilk şey olarak kahve içmenin tehlikeli olabileceğini iddia ediyor.

Kısacası, bu hormonun kronik olarak yüksek seviyelerinin olumsuz etkilerinin, kahve alımından ziyade Cushing sendromu gibi bir sağlık bozukluğundan kaynaklanması daha olasıdır.

ÖZET
Kahve stres hormonu kortizolünde geçici bir artışa neden olabilir. Bununla birlikte, aç karnına veya yiyecekle içtiğinize bakılmaksızın, sağlık sorunlarına neden olması olası değildir.


Diğer potansiyel yan etkiler

Kahvenin aç karnına içip içmemenize bakılmaksızın birkaç olumsuz yan etkisi de olabilir.

Örneğin, kafein bağımlılık yapabilir ve bazı insanların genetiği onları özellikle duyarlı hale getirebilir. Çünkü düzenli kahve alımı, beyin kimyasını değiştirebilir ve aynı etkileri üretmek için giderek daha fazla miktarda kafein gerektirir.

Aşırı miktarda içmek kaygı, huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve kötüleşen panik ataklara yol açabilir. Hatta bazı kişilerde baş ağrılarına, migrenlere ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Bu nedenle, çoğu uzman kafein alımınızı günde yaklaşık 400 mg olarak almanız gerektiğini kabul eder – 4-5 fincan (0.95-1.12 litre) kahve.

Etkileri yetişkinlerde 7 saate kadar sürebileceğinden, kahve özellikle de geç saatlerde içerseniz uykunuzu bozabilir.

ÖZET
Çok fazla kahve içmek endişe, huzursuzluk, migren ve zayıf uykuya neden olabilir. Bununla birlikte, hiçbir kanıt aç karnına içmenin bu yan etkilerin sıklığını veya gücünü etkilediğini göstermez.


İlgili İçerik; Kahvede Kaç Kalori Var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir