Aspirin Neye İyi Gelir, Aspirin Korona İçin Kullanılır mı ?

Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan ilaçlarından bir tanesi olan Aspirin, son zamanlarda Bulgarlar tarafından koronavirüse iyi geldiği için çok kullanıldığı biliniyor. Peki Aspirin neye iyi gelir, koronavirüse karşı aspirin kullanılır mı gibi sorularınızın cevapları bu yazımız da sizlerle.

Aspirin, hafif ve orta şiddette ki ağrıların tedavisinde sıklıkla kullanılır. Ateş düşürücü ve kan sulandırıcı olan Aspirin, ayrıca anti-enflamatuar özelliğe olduğu için romatoid artrit gibi eklem iltihaplanmalarının tedavisinde de kullanılır. Aspirinin düşük dozda kullanımı, kanın pıhtılaşmasına engel olur. Bu yüzden felç veya kalp krizinin tekrarının önlenmesi için kullanılır. Fakat dikkatli kullanılması ve uzman bir doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir ilaçtır. Sağlık açısından mide rahatsızlığı olanlar ya da kanama riski olan hastalar aspirin kullanmamalıdırlar.

Aspirin Neye İyi Gelir


ASPİRİN İLACI NEYE İYİ GELİR ?

–  Aspirin yüksek dozlarda (300 mg ve üzeri) ağrı kesici, ateş düşürücü ve antienflamatuar  özellik gösterir. Kısa süreli olarak baş ağrısı ve diş ağrısı gibi genel ağrı tedavisinde, ateş düşürmede ve yangı giderici olarak kullanılır. Uzun süreli düşük dozlarda (75 mg) ise kan sulandırmak için kullanılır.

– Kan pıhtılaşmasının bir risk olduğu kalp krizi, anjina, felç, iskemik atak, periferik arter hastalığı, koroner arter by-pass ameliyatı, kalp ve damarlarla ilgili diğer operasyonlar sonrasında kullanılır.

– Koroner damar hastalığı bulunan ve aspirin kullanmasına mani bir durumu olmayan tüm hastalar için aspirin yararlıdır. Günde 75-100 mg doz bu amaç için yeterlidir; daha yüksek dozlarda kanama riski artmaktadır. Bilinen kalp hastalığı olmayanlarda aspirin kullanma kararını hekimleri vermelidir.


KORONAVİRÜS İÇİN ASPİRİN KULLANILIR MI?

Aspirinin kan sulandırıcı ve pıhtı önleyici özelliğe sahip olmasından dolayı tercih edildiğini kaydeden Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, “Koronavirüste ölüm nedeni olarak ilk önce akciğerlerde sorun yarattığı ve bu şekilde bir ölüme sebebiyet verdiği biliniyor. İkinci olarak da kanda pıhtılaşma oluşturduğu ve bunun beyin veya başka organlara damar tıkanıklığı yaparak, ölüme sebebiyet verdiği biliniyor. Dolayısıyla burada kanı sulandırarak, bu tür bir durumdan koruyacağını düşünüyorlar. Ama bunun ifade ettiğimiz gibi önce hekim kontrolü yapılıp, değerlendirilip, ondan sonra kullanılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs İçin Aspirin Kullanımı

ASPİRİN İLACI NASIL KULLANILIR ?

– Aspirin kan sulandırıcı özelliği olması sebebi ile kesinlikle doktor tavsiyesi eşliğinde kullanılmalıdır. Reçete edilenden daha fazla ya da daha az dozda kullanılmamalıdır.
– Aspirin kullanımı sırasında mideniz rahatsız olursa gıda ile almanız önerilir.
– Aspirin tabletleri ezilmemeli, çiğnenmemeli, kırılmamalıdır.
-Bazı aspirin formları özellikle bağırsakta çözünmesi için özel bir formda üretilmiştir. Bu nedenle tablete herhangi zarar vermeden sadece su ile yutmanız gerekmektedir.
– Yakın zamanda herhangi bir ameliyata girecekseniz aspirin kullandığınız konusunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Doktorunuz hastalığınızın ve operasyonunuzun durumuna göre aspirin tedavinize bir süre ara verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir