Balık Yağı Ne İşe Yarar, Balık Yağı Kilo Aldırır mı, Yoksa Zayıflatır mı ?

Omega-3 yağ asidi, D vitamini ve DHA açısından son derece bereketli olan Balık yağı, omega-3 eksikliğinde ilk olarak başvurulan takviyelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Biz de bu yazımız da sizler için balık yağı ne işe yarar, balık yağı kilo mu aldırır yoksa zayıflamaya yardımcı mı olur gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Omega-3 açısından zengin olan balık yağı, bir çok eczanede farklı formlarda ve markalarda kolay bir şekilde bulunabilen takviyedir. Balık yağı ne işe yarar diyecek olursak; Hamilelikte, çocuklukta ve yetişkinlikte doktor kontrolü ile alınması gereken en önemli takviyelerden bir tanesi olduğunu kısaca söyleyebiliriz. Bir çok kişi balık yağında, yağ bulunduğu için kilo aldırdığını düşünmektedir. Fakat bilinenlerin tam aksine balık yağının kilo aldırma ile uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Ne işe yarar balık yağı derseniz, özellikle spor yapan bireylerde çok daha kısa sürede işe yaradığını görebileceğiniz balık yağı düzenli ve doğru tüketimi ile kilo vermeye bile yardımcı olabilir. Balık yağının kullanımına dair doğru bilinen yanlışlardan birisi de yazın tüketilemeyeceğidir. Fakat her yaş grubu ve kilodaki kimselerin vücudunun Omega-3 ve vücudun ihtiyaç duyduğu yağ asitlerine yaz mevsiminde de ihtiyacı olduğudur.

Balık Yağı

En İyi 10 Balık Yağı Markası Tavsiyesi için Tıklayınız..!

Balık yağının ergenlik döneminde olan yetişkinler üzerinde boy uzatmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca iştah sorunu olan kimselerde iştah açmak için doktorlar tarafından da önerilebilen balık yağı çocuklarda kilo aldırabilir.

Balık Yağının Doğru Kullanım Şekli Nedir ?

Toplumda herkes tarafından kullanılan balık yağı kapsülleri 1969 senesinde Grönland’da yaşayan Eskimoların Danimarka’da ki insanlara oran ile çok daha az kalp krizi risklerinin az olması ve çok daha fazla yaşamaları sonucu ortaya çıkmıştır.

Balık yağı kalp hastalığından tutunda, beyin gelişimine, kansere kadar her konuda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hatta cilt hastalıklarından sedef hastalığında etkili olduğu bilinmektedir. Balık yağlarının içerisinde EPA ve DHA diye yağ asitleri yer almaktadır.

Kalp Hastaları Her Türlü Balık Yağını Kullanabilir mi?

Genel olarak bakılırsa hemen hemen bütün kalp hastaları önlerine gelen her türlü balık yağını kullanmaktadır. Fakat yanlış kullanılan balık yağı kalp krizi geçirme riskini artırabilir. Kısacası kalp hastaları her türlü balık yağını kullanamaz. Özellikle içerisinde DHA’sı fazla bulunan omega-3 yağ asitleri olan balık yağlarının kalp hastaları tarafından kullanılmaması gerekir. Kaynak (1)

İlgili İçerik; 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir