Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarlar gelişen teknoloji ve iş yöntemleri ile giderek daha fazla hayatımızın içerisinde yer almaktadır. Gerek iş için gerekse de eğlence için bilgisayarlar aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Kimi bireyler için bilgisayar bir iş ve kazanç kaynağı kimi bireyler içinse bilgisayar eğlence kaynağı. Bilgisayarlar günümüzde insan hayatında öyle bir yer kazanmış durumdadır ki insanlar arkadaşları ile yine bilgisayar ortamlarında sosyalleşmektedir.

Ancak bilgisayarda bazı durumlarda arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızalardan bir tanesi de bilgisayarın ses sorunlarıdır. Bilgisayardan ses gelmiyor sorunu oldukça sık bir şekilde yaşanmaktadır. Bu sorununun farklı kaynakları olduğu gibi farklı çözümleri bulunmaktadır.

Sonunun Kaynağını Belirlemek

Bilgisayardan ses gelmiyor sorununun çözme ulaştırılabilmesi için öncelikli olarak sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Bu noktada ses gelmemesine sebep olan farklı sorunlar olabilmektedir. Öncelikli olarak bilgisayarın dijital ortamdaki ses ayarları konrtol edilmelidir. Bu ayarlarda herhangi bir sorun mevcutsa düzeltilmesi için doğru adımlar atılmalıdır.

Eğer bu ayarlarda herhangi bir sorun ile karşılaşılmıyorsa faklı noktalara göz gezdirilmesi gerekir. Bu bağlamda en sık yaşanan sorunlardan bir tanesi de ilgili ses cihazının bozulmasıdır. Kulaklık ya da hoparlör gibi ses cihazlarının bozuk olup olmadığı konrtol edilmelidir. Kullanılan ses kartı ya da benzeri bir aparat varsa driverlerinin yüklü ve güncel olduğunda  emin olunmalıdır. Son olarak bilgisayar ile ses sağlayıcılarının doğru bir bağlantı kurup kurmadığı konrtol edilmelidir.

Sorunun Ortadan Kaldırılması

Bilgisayardan ses gelmiyor sonunun çözümü için mutlaka doğru bir şekilde sorunun kaynağı belirlenmelidir. Ardından sorunun çözüm adımlarına geçilebilir.

  • Ses ayarlarının bozulması durumunda, ayarlarda bozulmalar gözlemleniyorsa ayarlar eski haline getirilmelidir. Eğer ayarlar farklı sebepler dolaysısı ile bozulmuşsa bilgisayarı yeninden başlatmak çözüm olmaktadır.
  • Ses aygıtlarının arızalı olup olmadığını anlamak için farklı aygıtlar ile test yapılmalıdır. Eğer bir ayıtta ses var ve diğerinde yoksa ses aygıtı değiştirilmelidir.
  • Tüm ses driverlerinin güncellenmesi sağlanmalıdır. Güncelleme sonrasında bilgisayar yeniden başlatıldığında ses sorunu giderilebilmektedir.
  • Bilgisayar ile entegre olan hoparlörlerin bağlantılarında bir kopma ya da arıza meydana gelmişse bu arıza bir uzman yardımı ile çözülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir