Brokoli Çiğ Olarak Yenir mi, Yararlı ve Zararları Nelerdir?

Brokoli, potansiyel sağlık yararları sunan harika bir beslenme profiline sahiptir. Ayrıca lif, C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir.

Brokoli, sote, buharda pişirilmiş, haşlanmış veya kavrulmuş dahil olmak üzere çeşitli şekillerde hazırlanabilir, bunun yanında salatalarda çiğ olarak da servis edilebilir.

Bu makale, çiğ brokoliyi güvenle yiyip yiyemeyeceğinizi ve çiğ veya pişmiş yemenin avantaj ve dezavantajlarını inceleyebilirsiniz.


Brokoli Çiğ Olarak Nasıl Tüketilir?

Brokoli sık olarak pişmiş olarak servis edilebilirken, neredeyse hiç hazırlık yapmadan beslenmenize artı yönde besleyici bir katkı olabilir.

Çiğ brokoli tadını çıkarmak için, önce brokolinin baş kısmını soğuk su ile temizleyin . Belirgin derecede kirli lekeleri temizlemek için parmaklarınızı kullanın ve tamamen kuruyana kadar brokoliyi bir kağıt havluyla durulayın.

Keskin bir bıçak kullanarak, brokoli çiçeği ana gövdeden ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin.

Bu aşamada, brokolinin olduğu gibi tadını çıkarabilirsiniz, ancak çiçeği yoğurt bazlı bir sos, humus veya başka bir sebze sosu içine daldırarak lezzeti arttırmayı seçebilirsiniz .

ÖZET
Brokolinin, küçük bir hazırlık ile çiğ tadını çıkarabilirsiniz. Brokoliler çiğ olarak salatalara dahil edilebilir, bir sebze tabağına eklenebilir veya çeşitli  soslar ile tüketilebilir.


Bazı pişirme yöntemleri brokoli içeriğinin belirli besin maddelerini azaltabilir. Örneğin, brokoli mükemmel bir C vitamini kaynağıdır .

Bir fincan (90 gram) doğranmış çiğ brokoli, erkekler ve kadınlar için bu besin maddesi için sırasıyla % 90-108 Önerilen Günlük (RDA) sağlar.

Bununla birlikte, C vitamini ısıya duyarlı bir vitamindir ve içeriği pişirme yöntemine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir .

Bir çalışma, kızartma ve kaynar brokoli’nin C vitamini içeriğini sırasıyla % 38 ve % 33 azalttığını bulmuştur.

Başka bir çalışma, mikrodalga fırın, kaynatma ve kızartma işleminin, brokoliye yeşil rengini veren sağlığı artıran bir pigment olan C vitamini ve klorofilde önemli kayıplara neden olduğunu belirtti.

Buharda pişirilen brokoli, bahsedilen diğer pişirme yöntemlerine kıyasla bu besin maddelerinin en yüksek tutulmasını sağladığı görülmüştür.

Brokoli ayrıca doğal bitki bileşiği sülforafan açısından da zengindir.

Sülforafan çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır ve kalp hastalığı, kanser, diyabet ve sindirim sorunlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.İlginçtir, vücudunuz pişmiş brokoli yerine çiğ brokoli sülforafanı daha kolay emebilir.


Çiğ Brokoli Yemenin Zararı Var mıdır ?

Çiğ brokoli tüketmek bazı durumlar da gaz veya şişkinliğe neden olabilir Çoğu durumda, çiğ brokoli, çok az riskle veya hiç risk almadan tüketilebilir.

Bununla birlikte, turpgiller ailesindeki çoğu sebze gibi, hem çiğ hem de pişmiş brokoli bazı insanlarda aşırı gaz veya şişkinliğe neden olabilir.

Brokoli, özellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan kişilerde sindirim sıkıntısına neden olabilir.Bunun nedeni yüksek lif ve FODMAP içeriğidir.

ÖZET

Hem çiğ hem de pişmiş brokoli, bazı kişilerde gaz ve şişkinliğe neden olabilecek kısa zincirli karbonhidratlar olan FODMAP’ler içerir. Pişirme brokoli liflerini yumuşatır, çiğnemeyi ve sindirmeyi kolaylaştırır.


Sağlık Hakkında ki Diğer Faydalı Makalelerimiz;

Hızlı Kilo Verme: Bilime Dayalı 3 Basit Yöntem
Sıvı Dengenizi Koruyabilecek olan Su Açısından Zengin 19 Besin
Karaciğer İçin En Faydalı ve En Zararlı 14 Besin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir