Çölyak Hastalığının Kanıtlanmış 9 Belirtisi

Glüten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Çölyak hastalığı, glüten yemenin vücutta bir bağışıklık tepkisini tetiklediği, iltihaplanmaya ve ince bağırsağa zarar verdiği bir bozukluktur.

Çölyak hastalığının Dünya’daki nüfusun yaklaşık % 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir.

Çölyak hastalığı, sindirim sorunları ve beslenme yetersizlikleri de dahil olmak üzere bir dizi olumsuz belirtiye neden olabilecek ciddi bir durumdur.

Çölyak hastalığının en sık görülen 9 belirtisi ve semptomu;

Çölyak Hastalığının Kanıtlanmış 9 Belirtisi

1. İshal

Gevşek, sulu dışkı, birçok insanın çölyak hastalığı teşhisi konmadan önce yaşadığı ilk semptomlardan biridir.

Küçük bir çalışmada, çölyak hastalarının% 79’u tedaviden önce ishal yaşadığını bildirmiştir. Tedaviden sonra hastaların sadece % 17’sinde kronik olarak devam etmiştir.

215 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, ishalin tedavi edilmeyen çölyak hastalığının en sık görülen semptomu olduğu belirtilmiştir.

ÖZET

İshal, çölyak hastalığının en yaygın semptomlarından biridir. Tedavi ishali birkaç gün ila birkaç hafta içinde azaltabilir ve düzeltebilir.


2. Şişkinlik

Şişkinlik , çölyak hastalığı olan kişilerin yaşadığı bir başka yaygın semptomdur.

Çölyak hastalığı, sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olabilir, bu da şişkinliğe ve diğer birçok olumsuz sindirim sorununa neden olabilir.

Çölyak hastalığı olan 1.032 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, şişkinliğin en yaygın semptomlardan biri olduğu bulundu. Aslında, insanların% 73’ü durum teşhisi konmadan önce şişkin hissettiğini bildirdi.

Başka bir çalışma, çölyak hastalığı olan hastaların çoğunda şişkinlik yaşadığını gösterdi. Bu semptom, glüteni gıdalarından çıkardıktan sonra etkili bir şekilde çözüldü.

Glüten’in ayrıca çölyak hastalığı olmayan insanlar için şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olduğu gösterilmiştir.

ÖZET

Çölyak hastalığı olan hastalar sıklıkla şişkinlik bildirir. İlginçtir, gluten, çölyak hastalığı olmayan bireyler için şişkinliğe neden olabilir.


3. Gaz

Aşırı gaz, tedavi edilmeyen çölyak hastalığı olanların yaşadığı yaygın bir sindirim sorunudur.

Küçük bir çalışmada gaz, çölyak hastalığı olanlarda glüten tüketiminin neden olduğu en yaygın semptomlardan biriydi.

Gazın diğer daha yaygın nedenleri kabızlık, hazımsızlık, yutma havası ve laktoz intoleransı ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi durumları içerir.

ÖZET

Çalışmalar, gazın tedavi edilmeyen çölyak hastalığının en yaygın semptomlarından biri olduğunu göstermektedir, ancak gazın diğer birçok durumdan da kaynaklanabileceğini unutmayın.


4. Yorgunluk

Çölyak hastalığı olanlarda azalmış enerji seviyeleri ve yorgunluk yaygındır.

51 çölyak hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, tedavi edilmeyenlerin glütensiz bir diyete göre daha ciddi yorgunluk ile ilgili sorunları olduğu bulunmuştur.

Başka bir çalışma, çölyak hastalığı olanların yorgunluğa katkıda bulunabilecek uyku bozukluklarına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Ek olarak, tedavi edilmeyen çölyak hastalığı ince bağırsağa zarar verebilir ve bu da yorgunluğa neden olabilecek vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir .

Yorgunluğun diğer potansiyel nedenleri enfeksiyon, tiroid problemleri, depresyon ve anemidir.

ÖZET

Yorgunluk, çölyak hastalığı olanlar için yaygın bir konudur. Çalışmalar, çölyak hastalığı olanların, soruna katkıda bulunabilecek uyku bozuklukları ve beslenme eksikliklerine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.


5. Kilo Kaybı

Kiloda keskin bir düşüş ve kilo vermede zorluk genellikle çölyak hastalığının erken belirtileridir.

Bunun nedeni vücudunuzun besin maddelerini emme yeteneğinin zayıflamasıdır, bu da potansiyel olarak yetersiz beslenme ve kilo kaybına yol açabilir.

Çölyak hastalığı tanısı konan yaşlı hastaları inceleyen bir başka küçük çalışma, kilo kaybının en yaygın semptomlardan biri olduğunu belirtti. Tedaviden sonra sadece semptomlar tamamen çözülmekle kalmadı, katılımcılar aslında ortalama 7,75 kg kazandılar.

Açıklanamayan kilo kaybına diyabet, kanser, depresyon veya tiroid sorunları gibi durumlar da neden olabilir.

ÖZET

Çölyak hastalığı olan birçok insan açıklanamayan kilo kaybı yaşar. Bununla birlikte, glutensiz bir diyetin uygulanması tipik olarak insanların vücut ağırlıklarını artırmasına yardımcı olur.


6. Demir Eksikliği Anemisi

Çölyak hastalığı besin emilimini bozabilir ve vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan bir durum olan demir eksikliği anemisine yol açabilir.

Demir eksikliği anemisinin belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, göğüs ağrısı, baş ağrısı ve baş dönmesi bulunur.

Bir çalışma, çölyak hastalığı olan 34 çocuğa baktı ve yaklaşık % 15’inin hafif ila orta derecede demir eksikliği anemisine sahip olduğunu buldu.

ÖZET

Çölyak hastalığı, demir eksikliği anemisine yol açabilecek besin emilimini bozabilir. Bununla birlikte, demir eksikliği anemisinin başka potansiyel nedenleri de vardır.


7. Kabızlık

Çölyak hastalığı bazı kişilerde ishale neden olabilirken , diğerlerinde kabızlığa neden olabilir .

Çölyak hastalığı, ince bağırsakta besin maddelerini emmekten sorumlu olan ince, parmak benzeri çıkıntılar olan bağırsak villerine zarar verir.

Gıda sindirim sisteminden geçerken, bağırsak villus besinleri tamamen ememez ve bunun yerine dışkıdan fazladan nem emebilir. Bu, kabızlığa neden olan geçmesi zor sertleştirilmiş dışkıya yol açar.

Fiziksel hareketsizlik, dehidrasyon ve zayıf beslenme de kabızlığa neden olabilir.

ÖZET

Çölyak hastalığı ince bağırsağın dışkıdaki nemi emmesine ve kabızlığa neden olabilir. Ek olarak, glutensiz bir diyet lif alımını azaltabilir ve kabızlığa neden olabilir.


8. Depresyon

Çölyak hastalığının birçok fiziksel semptomunun yanı sıra, depresyon gibi psikolojik semptomlar da yaygındır.

Bununla birlikte, hormon seviyelerindeki dalgalanmalar, stres , keder ve hatta genetik de dahil olmak üzere depresyonun birçok olası nedeni vardır .

ÖZET

Çölyak hastalığı, artan depresyon riski ile ilişkilidir. Bununla birlikte, uzun süreli glutensiz bir diyetin uygulanması depresyon riskini azaltabilir.


9. Kaşıntılı Döküntü

Çölyak hastalığı, dirseklerde, dizlerde veya kalçalarda ortaya çıkabilecek kaşıntılı, kabarık bir cilt döküntüsü olan dermatit herpetiformis’e neden olabilir.

Çölyak hastalığı olanların yaklaşık % 17’sinde bu döküntü görülür ve tanıya yol açan en önemli semptomlardan biridir.

Çölyak hastalığının yanı sıra kaşıntılı deri döküntüsünün diğer potansiyel nedenleri arasında egzama, sedef hastalığı, dermatit ve kurdeşen bulunur.

ÖZET

Çölyak hastalığı bir çeşit kaşıntılı deri döküntüsüne neden olabilir. Bu döküntüyü geliştiren birçok çölyak hastasında herhangi bir gastrointestinal semptom görülmez.


Çölyak Hastalarının Kaçınması gereken yiyecekler;

Çölyak Hastalarının Kaçınması gereken yiyecekler

Özellikle glütensiz olarak etiketlenmedikçe kaçınmanız gereken birkaç yiyecek:

Makarna
Ekmek
Kekler
Pastalar
Kraker
Kurabiye
Bira
soslar
gravies


Çölyak Hastalarının Yiyebileceği  Gıdalar

Neyse ki, bol miktarda besleyici ve doğal olarak glütensiz gıdalar var. İşlenmiş gıdaları kesmek, çoğunlukla tüm gıdaların tadını çıkarmak ve etiket okumayı uygulamak, glutensiz bir hayatın uygulanmasını çok daha kolay hale getirebilir.

Sağlıklı bir glutensiz diyete dahil edilebilecek bazı yiyecekler şunlardır:

Et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri
Yumurtalar
meyve
Kinoa, pirinç, karabuğday ve darı gibi glutensiz tahıllar
sebzeler
bakliyat
Fındık
Sağlıklı yağlar
Otlar ve baharatlar

Çölyak hastalığınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bunun için test yaptırmak için doktorunuza danışın ve sizin için glutensiz bir diyetin gerekli olup olmadığını belirleyin.

ÖZET

Glütensiz bir diyet, çölyak hastalığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Buğday, arpa, çavdar ve hecelenmiş ürünler elimine edilmeli ve doğal olarak glütensiz gıdalar ile değiştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir