CoronaVac Aşısı Hakkında Merak Edilenler

Dünya genelini uzun zamandır etkisi altına alan koronavirüs salgını konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Çin’de üretilen CoronaVac Türkiye’de herkese ücretsiz şekilde uygulanacak. Türkiye’de de testleri yapılmaya başlanan aşı hakkında ne biliyoruz? CoronaVac nedir, CoronaVac aşısı fiyatı ne kadar, CoronaVac aşısı ne zaman başlayacak gibi merak ettiğiniz soruların cevapları sizlerle…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde Çin aşısı olarak bilinen CoronaVac ile ilgili 50 milyon dozluk bir anlaşmaya varıldığını açıkladı. Hali hazırda aşının faz-3 çalışmaları Türkiye’de de başladı. Çalışmalarda 12 bin 450 kişinin aşılanması planlanıyor.

CoronaVac Aşısı

CoronaVac Aşısı Hakkında En Çok Merak Edilenler;

-Çin’den alınan aşı vatandaşlara ücretsiz olarak uygulanacak.
-Aralık ayında en az 10 milyon doz aşı alımı hedefleniyor.
-Türkiye’ye ulaştığında iki haftalık inceleme sürecinden geçtikten sonra vatandaşlara uygulanmaya başlanacak.

Tıp dergisi Lancet’te yayınlanan bir makaleye göre aşının güvenli olduğu kaydedildi. Makalede iki CoronaVac dozunun 18-59 yaş aralığındaki yetişkinlerde iyi tolere edildiği ve orta derecede bağışıklık oluşturduğu ifadelerine yer verildi.

CoronaVac Aşısı Yan Etkileri Var mı ?

Brezilya’da aşı çalışmalarında gönüllü olan bir kişinin ölümü sebebi ile aşı çalışmaları askıya alınmıştı. Akıllara aşının yan etkilerinin olup olmadığı sorusu gelmişti. Fakat daha sonra ölüm nedeninin aşı olmadığı açıklanmış ve aşı çalışmaları yeniden devam etmişti. Aşı çalışmalarının o süreçte Türkiye’de de durdurulması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşının yan etkileriyle ilgili “Çinlilerin yan etki konusunda faz-1 ve faz-2 çalışmalarına ait verileri var. Ancak genel anlamda inaktif aşılara baktığımızda, aktif aşılara göre yan etkilerinin daha az olduğunu görürüz. Çünkü inaktif aşılarda vatandaşlara ölü virüs verilir. Diğer yandan inaktif aşılarda oluşan bağışıklık aktif aşılara göre daha kısa sürelidir. İnaktif aşılar en eski aşı geliştirme tekniklerinden biridir, çünkü kolay yapılır. Virüsü bir yerde çoğaltıp kimyasal bir madde ya da ısı ile öldürürsünüz sonra insanlara enjekte edersiniz” açıklamasında bulundu.

CoronaVac Aşısı Fiyatı Ne Kadar ?

CoronaVac’in tek dozu Çin’de 200 yuana (yaklaşık 30 ABD Doları) mal olacak. Fakat söz konusu aşının ülkelere göre farklı fiyattan satılması da ihtimal dahilinde. Endonezya merkezli Bio Farma, aşının doz başına Endonezya’da 13.60 dolara mal olacağını bildirdi.

İlginizi Çekebilir; Pfizer Aşısı Nedir, Pfizer Aşısı Hakkında Merak Edilenler..!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir