Dünyadaki En Yaygın Fobi Nedir?

Araknofobi, örümceklerin ve diğer araknidlerin (Örümceğimsiler) irrasyonel korkusu olarak tanımlanır, bu da ondan korkan insanlar örümceklere yaklaştıklarında veya hatta onları gördüklerinde panik ataklara neden olabilir.

Akrofobi yükseklik korkusudur. Mekan ve hareket rahatsızlığı olarak kabul edilir. Akrofobi düşme korkusu ile karıştırılmamalıdır, bu da insanların çoğunun çok yükseğe çıktıklarında hissettikleri korkudur.


Dünyadaki en yaygın fobinin ne olduğu sorusunun cevabı basit değildir. En açık cevap, sosyal fobilerin en yaygın korku türleri olduğunu söylemek olacaktır. Bununla birlikte, bu gruba birden çok özel korku girmektedir. Örneğin, topluluk önünde konuşma korkusu bunlardan biri, anksiyete bozukluğu ise başka bir korkudur.


1. Araknofobi

Araknofobi, örümceklerin irrasyonel ve yoğun bir korkusu, aynı zamanda örneğin akrepler gibi diğer araknidler olarak tanımlanır . En yaygın tedavi yöntemi maruz kalma terapisidir. Bu, doktorların kişiye çeşitli örümcek resimleri veya bazı durumlarda canlı örümceklerle sundukları anlamına gelir. Araknofobi çoklu belirtileri vardır. Ondan muzdarip insanlar genellikle örümceklere ev sahipliği yapabilecek alanlarda rahatsız olurlar. Özellikle örümceklerin varlığına ilişkin görünür işaretlere sahip alanlarda dikkat çekicidir.

Araknofobisi olan kişiler, bir örümcek fark ederse bir odaya veya bölgeye girmeyi reddedebilir. Araknofobi nedeniyle aşırı duygusal patlamalar ile çığlık atan insanlar olabilir. Diğer belirtiler arasında nefes darlığı, aşırı terleme, artmış kalp atış hızı ve çok daha fazlası bulunur.


2. Akrofobi

Akrofobi Nedir

Akrofobi, bir yüksekli korkusudur.

Akrofobi, bir yükseklik korkusudur. Buradaki önemli şey, birçok insanın aşırı yüksek olduğunda rahatsız hissetmesidir. Bununla birlikte, akrofobi, insanlar özellikle yüksek olmadığında bile ortaya çıkar. Uzay ve hareket rahatsızlığı olarak adlandırılan bir grup fobinin bir parçasıdır. Bu gruptaki fobilerin sadece benzer nedenleri değil, aynı zamanda tedaviler de neredeyse aynıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, insanların büyük bir çoğunluğunun yüksekliklere maruz kaldıklarında korku hissettikleri bilinmektedir . Bu düşme korkusu olarak bilinir. Bu akrofobi ile karıştırılmamalıdır. Akrofobisi olan insanlar genellikle yüksek yerlerde panik atak geçirebilir, bu da zor bir duruma neden olabilir. Dünya nüfusunun% 2 ila 5’inin her yerde akrofobiden muzdarip olduğu varsayılmaktadır. Araştırmaya göre, bu fobi kadınlarda daha yaygındır, kadınlardan erkeklerden iki kat daha fazla acı çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir