Evde Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatmanın 7 Basit Yolu

Dişlerinizi beyazlatmak için seçebileceğiniz birçok ürün var. Bununla birlikte, çoğu beyazlatıcı ürün dişlerinizi ağartmak için kimyasal kullanır. Bu da ileri ki zamanlar için sizlere bir çok sorun çıkaracaktır.

Daha beyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız, aynı zamanda kimyasallardan kaçınmak istiyorsanız, bu makalede hem doğal hem de güvenli birçok seçenek listelenmektedir.

Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri;

Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerin sarı görünmesine neden olan nedir?

Birden fazla faktör dişlerin sararmasına ve beyaz ışıltılarının kaybolmasına neden olur.

Bazı yiyecekler dişlerinizin en dış tabakası olan emayenizi lekeleyebilir. Ek olarak, dişlerinizde plak birikimi sarı görünmelerine neden olabilir.

Bu renk değişikliği genellikle düzenli temizlik ve beyazlatma ilaçları ile tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, bazen dişler sarı görünür çünkü sert emaye aşınmış ve altındaki dentin ortaya çıkar. Dentin, emayenin altında bulunan doğal olarak sarı, kemikli bir dokudur.

İşte dişlerinizi doğal olarak beyazlatmanın 7 basit yolu;

1. Yağ Çekme Uygulaması Yapın

Yağ çekme , ağız hijyenini iyileştirmek ve toksinleri vücuttan çıkarmak için kullanılan geleneksel bir Hint halk ilacıdır.

Uygulama, plaklara dönüşebilen ve dişlerinizin sarı görünmesine neden olabilecek bakterileri çıkarmak için ağzınızda yağ birikmesini içerir.

Hindistan cevizi yağı popüler bir seçimdir. Çünkü hoş bir tada sahiptir ve birçok sağlık faydası sunar .

Hindistan cevizi yağı, iltihabı azaltma ve bakterileri öldürme yeteneği ile bilinen laurik asitte de yüksektir.

Birkaç çalışma, günlük yağ çekmenin, plak ve diş eti iltihabı ile birlikte ağızdaki bakterileri azalttığını göstermiştir.

Ne yazık ki, hiçbir bilimsel çalışma yağ çekmenin dişlerinizi beyazlattığını kanıtlamadı. Ancak, güvenli bir uygulamadır ve denemeye değer. Birçok kişi, düzenli yağ çekildikten sonra dişlerinin daha beyaz ve daha parlak olduğunu iddia ediyor.

Yağ çekmek için ağzınıza 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı koyun ve yağı dişlerinizden itin ve çekin. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katıdır, bu nedenle erimesi için birkaç saniye beklemeniz gerekebilir. Yağ çekmeye 15-20 dakika devam edin.

Hindistan cevizi yağını tuvalete veya çöp kutusuna tükürdüğünüzden emin olun, çünkü drenaj borularınızda bir kez katı forma dönebilir ve tıkanmaya neden olabilir.

Diğer birçok diş beyazlatma yönteminden farklı olarak, hindistancevizi yağı çekmek dişlerinizi aside veya emayeyi aşındırıcı diğer maddelere maruz bırakmaz.

2. Kabartma tozu ile Dişlerinizi Fırçalayın

Kabartma tozu doğal beyazlatma özelliklerine sahiptir, bu nedenle ticari diş macununda popüler bir bileşendir.

Dişlerdeki yüzey lekelerini temizlemeye yardımcı olabilecek hafif bir aşındırıcıdır.

Ek olarak, kabartma tozu ağzınızda alkali bir ortam yaratarak bakterilerin büyümesini önler.

Bu, dişlerinizi gece boyunca beyazlatacak bir ilaç değildir, ancak zamanla dişlerinizin görünümünde bir fark görmelisiniz.

Bilim, sade kabartma tozu ile fırçalamanın dişlerinizi beyazlatacağını henüz kanıtlamamıştır, ancak birkaç çalışma kabartma tozu içeren diş macununun önemli bir beyazlatma etkisi olduğunu göstermektedir.

Bir çalışma, kabartma tozu içeren diş macunlarının dişlerden sarı lekelerin çıkarılmasında kabartma tozu içermeyen standart diş macunlarından önemli ölçüde daha etkili olduğunu bulmuştur. Kabartma tozu konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa, etki o kadar büyük olur.

Uygulamak için, 1 çay kaşığı kabartma tozu 2 çay kaşığı su ile karıştırın ve dişlerinizi macunla fırçalayın. Bunu haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

3. Hidrojen Peroksit Kullanın

Hidrojen peroksit, ağzınızdaki bakterileri de öldüren doğal bir beyazlatma maddesidir.

Aslında, insanlar bakterileri öldürme kabiliyeti nedeniyle yaraları dezenfekte etmek için yıllardır hidrojen peroksit kullanıyorlar .

Birçok ticari beyazlatıcı ürün, kullanacağınızdan çok daha yüksek konsantrasyonda olmasına rağmen hidrojen peroksit içerir.

Bir çalışma, kabartma tozu ve % 1 hidrojen peroksit içeren bir diş macununun dişlerin önemli ölçüde daha beyaz olmasına yol açtığını buldu.

Bir başka çalışmada, günde iki kez kabartma tozu ve peroksit içeren ticari bir diş macunu ile fırçalamanın 6 hafta içinde % 62 daha beyaz dişlere yol açtığı bulundu.

Bununla birlikte, hidrojen peroksitin güvenliği ile ilgili bazı sorular vardır.

Ağır seyreltilmiş konsantrasyonlar güvenli görünse de, güçlü konsantrasyonlar veya aşırı kullanım diş hassasiyetine neden olabilir. Ayrıca yüksek dozların kansere neden olabileceği endişesi de vardır, ancak bu kanıtlanmamıştır.

Hidrojen peroksit kullanmanın bir yolu dişlerinizi fırçalamadan önce bir gargara yapmaktır. Yan etkileri önlemek için % 1,5 veya % 3 solüsyon kullandığınızdan emin olun.

Eczanede en yaygın hidrojen peroksit konsantrasyonu % 3’lük bir çözeltidir. Eşit miktarda peroksit ve suyu karıştırarak bu konsantrasyonu % 1.5’e kolayca seyreltebilirsiniz.

Hidrojen peroksit kullanmanın bir başka yolu, bir diş macunu yapmak için kabartma tozu ile karıştırmaktır. 2 çay kaşığı hidrojen peroksidi 1 çay kaşığı karbonatla birleştirin ve karışımla dişlerinizi hafifçe fırçalayın.

Bu ev yapımı macunun kullanımını haftada birkaç kez sınırlayın, çünkü aşırı kullanım diş minesinizi aşındırabilir.

4. Elma sirkesi kullanın

Elma sirkesi dezenfektan ve doğal temizlik ürünü olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Elma sirkesinde ana etken madde olan asetik asit bakterileri öldürür. Sirkenin antibakteriyel özelliği, ağzınızı temizlemek ve dişlerinizi beyazlatmak için yararlı kılan şeydir.

İnek dişleri üzerinde yapılan bir çalışma, elma sirkesinin ağartıcı bir etki gösterdiğini buldu. Bununla birlikte, sirkenin dişleri yumuşatabileceği de bulundu.

Sirke içindeki asetik asit, mineyi dişlerinizde aşındırma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle her gün elma sirkesi kullanmamalısınız. Elma sirkesinin dişlerinizle temas etme süresini de sınırlandırmalısınız.

Ağız gargarası olarak kullanmak için suyla seyreltin ve birkaç dakika ağzınızda çalkalayın. Daha sonra ağzınızı sade su ile gargara yapın.

5. Meyve ve Sebze Yiyin

Meyve ve sebzeler hem vücudunuz hem de dişleriniz için iyi olabilir. Çilek ve ananas, dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olduğu iddia edilen iki meyvedir.

6. Diş lekelerini oluşmadan önleyin

Yaşlandıkça dişleriniz doğal olarak sarı olsa da, bazı şeyler dişlerinizdeki lekeleri önlemeye yardımcı olabilir. Kahve , kırmızı şarap, soda dişleri lekelemek için ünlüdür.

Bu, onlardan tamamen kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak bu maddelerin dişlerinizle temas etme süresini sınırlandırmalısınız.

Ayrıca, bu yiyeceklerden veya içeceklerden birini tükettikten hemen sonra, dişlerinizin renk üzerindeki etkilerini sınırlamak için dişlerinizi fırçalayın.

Ek olarak, her ikisi de diş sararmasına neden olabileceğinden, sigara ve tütün çiğnemekten kaçının.

Şeker Alımını Sınırla

Daha beyaz dişler istiyorsanız , şeker alımınızı azaltın .

Şekeri yüksek bir yaşam , plak ve diş eti iltihabına neden olan birincil bakteri türü olan Streptococcus mutans’ın büyümesini destekler. Şekerli bir yiyecek tüketirken, dişlerinizi kısa süre sonra fırçaladığınızdan emin olun.

7. Fırçalama ve Diş İpi Uygulayın

Bazı diş renklenmeleri doğal olarak yaşla birlikte gelirken, bu büyük ölçüde plak birikiminin bir sonucudur.

Düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak, ağzınızdaki bakterileri azaltarak ve plak oluşumunu önleyerek dişlerinizin beyaz kalmasına yardımcı olabilir.

Diş macunu dişlerinizdeki lekeleri nazikçe ovar ve diş ipi plaklara yol açan bakterileri temizler.

Düzenli diş temizliği, dişlerinizin temiz ve beyaz kalmasına da yardımcı olabilir.


Sağlık Hakkında Diğer Makalelerimiz;

Kafein Nedir, Sağlık İçin Zararlı mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir