İngiltere’de Koronavirüs’ü Öldüren Maske Geliştirildi

Dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs salgını hakkında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu kapsam da bilim insanları yeni tip koronavirüsü etkisiz hale getirdiği iddia edilen “virus killing face masks” maskesini geliştirdiklerini belirtti.

Yeni antiviral yüz maskesi, Nottingham Trent Üniversitesinde görevli bir bilim insanı tarafından hazırlandı. Maskenin, nano-bakır antiviral bir katman dahil 5 katlı olduğuna dikkat çekilerek, standart maskelerin üç katlı olduğu belirtildi.

Kullanılan nano-bakır materyalin, partiküllerle temas ettiğinde virüsün ölmesini sağlayan ve çoğalmasını engelleyen iyonlara sahip olduğu ifade edildi.

Deneylerde maskenin 7 saatten uzun süre Kovid-19 ve grip virüslerinin yüzde 90’ından fazlasını öldürebildiği, yüzde 99,98 oranında filtreleme özelliğine sahip olduğu gözlendi.

Maskeyi tasarlayan bilim insanı Dr. Gareth Cave, “Maskenin temas halinde virüsleri etkisiz hale getirdiği kanıtlandı. Antiviral katman ve filtre katmanları virüsü yok ediyor.” ifadelerini kullandı.

Koronavirus Killing Face Masks Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Maskenin aralık ayında satışa sunulması amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir