Kan Lekesi Olan Yumurta Yenir mi ?

Protein bakımından insan sağlığı için son derece faydalı olarak görünen yumurtalar kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Peki üzerinde kan lekesi olan yumurtalar konusunda ne düşünüyorsunuz? Üzerinde kan lekesi olan yumurtayı yemek sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı? Bir yumurtanın üzerinde neden kan lekesi olur. İşte bu gibi sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz. Yumurta üzerinde yer alan kan lekesinin nedeni bu yazımız da sizlerle.

Üzerinde kan lekesi olan bir yumurtayı yemek size endişe verebilir. Hatta bir çok kişi üzerinde kan lekesi bulunan yumurtayı yemek yerine çöpe atarak yiyecek israfına neden olmaktadır.

Mükemmel görünen bir yumurtayı sadece çirkin bir kan lekesi bulmak için kırmak endişe verici olabilir.

Üzerinde kan lekesi bulunan yumurta

Kan Lekesi Bulunan Yumurta Yemek Sağlıklı mıdır?


Neden Bazı Yumurtaların Üzerinde Kan Lekesi Bulunur ?

Kan lekeleri, bazen yumurta sarısı yüzeyinde bulunan kan damlacıklarıdır.

Yumurta üreticileri onları bir kusur olarak görse de, bazı tavuklarda yumurtlama döngüsü sırasında doğal olarak kan lekeleri oluşur.

Kan lekeleri, tavuğun yumurtalıklarındaki veya yumurtalıklarındaki küçük kan damarlarının yırtılmasının bir sonucudur. Bir tavuğun yumurtalıkları küçük kan damarlarıyla doludur ve bazen yumurtlama işlemi sırasında biri kırılır. Folikül, birkaç kan damarı içeren sıvı dolu bir kesedir. Yumurtlama işlemi sırasında patlayabilir ve herhangi bir kan damarı yırtılırsa, yumurta sarısı üzerinde kan birikebilir. Yumurta beyazında da kan lekeleri oluşabilir, bu da kanamanın yumurta kanalına bırakıldıktan sonra meydana geldiği anlamına gelir.

Yumurta sarısı ve beyazında bulunan diğer bir leke türü et lekeleridir. Kan lekelerinin aksine, yumurta beyazında kahverengi, kırmızı veya beyaz tortular olarak et lekeleri görülür. Et lekeleri en çok yumurta akında bulunur ve tipik olarak yumurta kanalından geçerken yumurta tarafından toplanan doku parçalarından oluşur.

Özet olarak; Kan lekeleri genellikle yumurta sarısında bulunur ve tavuğun yumurtalıklarında veya yumurtalıklarında kan damarlarının yırtılması nedeniyle oluşur. Öte yandan, et lekeleri tipik olarak yumurta beyazında bulunur ve doku parçalarından oluşur.


Üzerinde Kan Lekesi Olan Yumurta Yenir mi?

Kan lekeli yumurta yeme konusunda endişelenmeniz anlaşılabilir bir durumdur.

Bu konuda Dünya Sağlık Örgütüne göre kan lekeli yumurtaların, yumurta uygun şekilde pişirildiği sürece yenmesi güvenlidir.

Üzerinde Kan Lekesi Olan Yumurta

Kan lekesi olan yumurta yenir mi, sağlıklı mı?

İlgili İçerik; Yumurtaların Gezegendeki En Sağlıklı Gıda Olmasının 6 Nedeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir