Kekreyemişin Faydaları Nelerdir ?

Son zamanlarda reklamlarda ve sosyal medya üzerinde sıklıkla karşınıza çıkan kekreyemiş meyvesinin içerisinde sıfır yağ oranı bulunmaktadır ve karaciğer yağlanmasını önleyen bir meyvedir. Vücudunuzda bulunan yağ oranını azaltan kekreyemiş hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Kekreyemiş içerisinde çok yüksek miktarda C vitamini barındıran güçlü bir antioksidandır. Bu yazımız da kekreyemişin faydalarını nedir gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Doğada Sıfır Yağ İçeren Nadir Besinlerdendir;

İsveçli bilim adamlarının araştırmasını yaptığı kekreyemiş, doğada sıfır yağ içeren nadir besinler arasında yer alır. Çiğ olarak tüketilebildiği gibi reçel ve tatlı tüketiminde de sıklıkla kullanılır. Olgunluğuna göre tadı değişen kekyremiş kırmızı renkte bulunur. Diyetisyenler besinin güçlü bir zayıflama etkisinin olduğunu ve bunun dışında vücuttaki yağı da yaktığını bildiriyor. İçeriğinde flavoinid içerdiğinden kan dolaşımını artırır. Bunun sayesinde vücudun eşit bir şekilde oksijen almasını sağlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kekreyemişin şeker hastalığını önlediği tespit edilmiştir. Bunun dışında kekreyemiş organik asitler, doğal şeker, pektin, selüloz, A ve C vitaminleri içerir.

Ülkemizde Rize ve Kaçkar dağlarında yetişen kekreyemişlerin toplanırken dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde zehirli olan bazı yabani besinlerle karıştırılabilir. Kekreyemiş sirkesi yapılarak da kullanılabilir. Bazı bölgelerde reçeli veya marmelatı yapılır. En sık kullanım şekli ise kurutulup çay olarak ya da taze halde kaynatılıp suyu şifa olarak içilir.

Kekreyemiş Meyvesi

Kekreyemiş Meyvesi nedir, faydaları nelerdir?


Kekreyemişin Faydaları Nelerdir ?

İçerisinde sıfır oranda yağ barındıran kekreyemiş meyvesi kan basıncını düşürür. Kan oranını artırır ve kanı inceltir.

Yüksek antioksidan içerdiğinden karaciğerin fonksiyonunu artırır.

Kaynatılarak kullanıldığında mide asidini dengeleyerek gastirt oluşumun önüne geçer.

Güçlü bir idrar söktürücü olmanın yanı sıra mesane de kum ve taş oluşumuna engel olur. Var olan kum taşı dökmede de yardımcı olur.

Üst solunum yolları hastalıkları için yapraklarıyla beraber süzülüp tüketilebilir.

Sıfır yağ içerdiğinden diyet yapanlar için etkili bir besindir. Ayrıca vücutta olan yağında hızla enerjiye dönüşmesini sağlar.

İçeriğinde %2,3 organik asitler, %8 oranında şeker, pektin, selüloz, A provitamini ve C vitamini bulunur.

Hücrelerin yapısını koruyarak mutasyona uğramalarını engeller. Böylece kanser riskini azaltır.

Kandaki şeker oranını etkileyen insüin direncini dengeleyerek şeker hastalığının önüne geçer.

Vücuttaki yağ kitlesini azaltır. Özellikle bölgesel yağlanmaları engeller.
Kekreyemişin Zararı Var mıdır? Kimler Kekreyemiş Tüketemez?

Bilim insanları çok güçlü antioksidan olduğundan kronik ilaç kullananların, hamilelerin ve böbrek hastalarının tüketmeden uzmana başvurmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Aksi halde beklenenin tersine olumsuz sonuçlara yola açabilir.

Bunda Bakınız; Goji Berry (Kurt Üzümü) Ne İşe Yarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir