Kilo Vermek İçin Zeytinyağı Kullanımı

Zeytinyağı, zeytinin öğütülerek ve birçok insanın yemek pişirmekten, pizza, makarna ve salata üzerine dökmekten veya ekmek için bir sos malzemesi olarak kullanmaktan hoşlanan yağın çıkarılmasıyla yapılır.

Zeytinyağı tüketmenin en bilinen faydalarından bazıları, iltihabı azaltma, kalp sağlığını destekleme ve kan basıncını düşürme yeteneğidir. Hatta potansiyel antikanser etkileri olabilir ve beyin sağlığını koruyabilir.

Bu makale, zeytinyağının kilo kaybını teşvik etmek için kullanılıp kullanılamayacağını gözden geçirmektedir.


Zeytinyağı Kilo Vermeniz İçin Gerekli Olan Bileşikleri İçerir;

Zeytinyağı, kimyasal bileşimlerinde bir doymamış karbon bağına sahip tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) içerir. MUFA’lar tipik olarak oda sıcaklığında sıvıdır.

Bir çalışma, aşırı kilolu veya obezitesi olan erkeklerin, doymuş yağları diyetlerinde tekli doymamış yağlarla değiştirdiğini, toplam yağ veya kalori alımında önemli bir değişiklik olmamasına rağmen doymuş yağ açısından zengin bir diyetle karşılaştırıldığında küçük fakat önemli bir kilo kaybı yaşadığını buldu.

Zeytinyağı iyi bir tekli doymamış yağ asidi ve orta zincirli trigliserit kaynağıdır ve bunların her ikisi de kilo verme diyetlerine dahil edildiğinde potansiyel faydalar sağladığı gösterilmiştir.

İlgili İçerik; 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekir?


Kilo Vermek İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı kilo kaybı için yararlı olabilir , ancak belirli şekillerde ve miktarlarda kullanıldığında en yararlı olduğu görülmektedir.

Bazı insanlar zeytinyağı masajlarının kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabileceğini iddia etseler de, bu fikri destekleyen hiçbir araştırma yoktur. Bununla birlikte, çalışmalar bu tür masajların erken doğmuş bebeklerin kilo almasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir başka popüler iddia, zeytinyağı ve limon suyu karışımının hızlı kilo kaybını teşvik edebileceğidir. Bununla birlikte, bunun nedeni büyük olasılıkla genellikle çok düşük kalori alımına ve dolayısıyla hem yağ hem de kas kaybına neden olan bir temizlik olarak kullanılmasıdır.

1 yemek kaşığı zeytinyağında 119 kalori ve 13.5 gram yağ vardır. Bu, kalori kısıtlı bir diyete hızla katkıda bulunabilir, bu nedenle zeytinyağını kilo alımını teşvik etmemek için sınırlı miktarlarda dahil etmek en iyisidir.

Zeytinyağı, salata sosu olarak kullanılabilir, makarna veya çorbalara karıştırılabilir, pizza veya sebzelere serpiştirilebilir veya fırınlanmış ürünlere dahil edilebilir.

ÖZET

Zeytinyağı sınırlı miktarlarda tüketildiğinde kilo vermek için yararlı olabilirken, zeytinyağı masajlarının ve detokslarının uzun vadeli bir çözüm olduğu iddialarından uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir