Krem ile Merhem Arasında ki Fark Nedir ?

Deri yüzeyince oluşan istenmeyen lekeleri, yanık izlerini, sivilce izlerini ve daha aklınıza gelebilecek bir çok sorunun tedavisinde kullanılan krem, merhem ya da pomadların arasında ki farkı sizler için bu yazımız da ele almak istedik. Krem ile merhem denilince akla gelen madecassol, fucidin gibi isimler krem midir, yoksa merhem mi? İşte hepsinin cevabı sizlerle.

Uzman doktorlar cilt üzerinde ki bazı sonraları gidermek için krem ya da merhemle tedavi etme yöntemine başvuruyor. Nemlendirme görevi olarak da kullanılan kremlerin günümüzde milyonlarca farklı çeşidi bulunmaktadır. Özellikle sivilce, akne, siyah nokta ya da lekeleri ortadan kaldırmak için kullanılan kremler eczanelerde satış rekorları kırıyor. Dikkat çeken ayrıntı ise bazı ürünler krem bazıları ise merhem olarak satılmaktadır. Kremler daha çok cildinizin yüzeysel tedavilerinde kullanılır derinin alt katmanlarında var olan rahatsızlar için kullanımları etkisiz kalır. Pomad ise deri üstünde daha uzun süre tutunabildikleri için deri tarafından emilimleri daha fazladır. Cildinizdeki rahatsızlığın durumuna ve niteliğine göre krem veya pomad reçete edecektir.

Sedef ve Egzama Arasında Ki Fark; Resimli Anlatım


KREM VE MERHEM ARASINDA Kİ FARK NEDİR ?

-Kremlerde cilt reaksiyonu olan alerji göstergesi olmadığı sürece fazla kullanıldığı durumlarda zararı olmayacağı gibi merhemler de bu durum farklıdır. Doz aşımı olduğunda ciltte soyulmalar, kızarıklık ve kaşıntı gibi reaksiyonlarla karşı karşıya gelme ihtimali çok yüksektir.
– Kremler su bazlı maddelerden oluştukları için kıvamları daha cıvık ve kolay sürülebiliyor. Pomadlar ise daha koyu kıvamlı ve yoğun yağlıdır. Bu yüzden kremlere göre çok daha uzun süre kalarak deri altına nüfuz etmesine yardımcı olur.
– Sivilce gibi basit deri rahatsızlıklarında cildiye doktorunuz sizlere krem reçete edecektir, Fakat daha ciddi deri rahatsızlıklarınız olduğu zaman yani egzama, zona gibi derinin alt katmanlarındaki rahatsızlıklar için gerekli olan kremi değil de pomadı reçete edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir