Libido’yu Artırmanın 10 Kolay Yolu

Libido ya da cinsel dürtüler, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Düşük libido sahibi olmak her zaman bir sağlık sorunu göstergesi olmayabilir. Fakat kişi isteğine göre bunu artırmak isteyebilir ve bunun için bazı doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Kaygı, ilişki sorunları, sağlık sorunları ve yaş libidoyu yakından etkileyebilir. Düşük bir libido genellikle sorunlu olmasa bile, bir kişinin ilişkilerini ve benlik saygısını etkileyebilir.

Bu yazıda, erkeklerin ve kadınların doğal yöntemleri kullanarak libidolarını arttırmanın en iyi yollarından bazılarına bakıyoruz.

Libido’yu Artırmanın Doğal Yolları;

Hem erkekler hem de kadınlar aşağıdaki yöntemleri kullanarak libidolarını artırabilir:

1. Kaygılarınızı Yönetebilirsiniz;

Yüksek kaygı düzeylerine sahip olmak, hem erkekler hem de kadınlar için cinsel işlevsellik ve libido için ortak bir engeldir.

Yoğun bir çalışma programı, bakım sorumlulukları veya diğer yaşam stresleri olan insanlar yorgunluk hissedebilir ve sonuç olarak düşük cinsel istekte bulunabilirler.

Kaygı ve stres, bir kişinin ereksiyonu almasını veya sürdürmesini zorlaştırabilir, bu da kişide  seks yapmayı engelleyebilir.

İnsanların kaygılarını yönetmek ve zihinsel sağlıklarını arttırmak için yapabileceği birçok şey vardır :

İyi uyku düzeni
Düzenli egzersiz yapmak
Besleyici bir diyet yemek
İlişkileri geliştirmek için çalışmak
Bir terapistle konuşmak

İlgili İçerik; Testosteron Seviyenizin Düştüğünün 12 Belirtisi..!


2. İlişki Kalitesini Artırmak

Birçok insan, bir ilişkinin belirli noktalarında cinsel istek ve frekansta durgunluk yaşar.

İlişkiyi geliştirmeye odaklanmak, her partnerin cinsel dürtülerini artırabilir. Bu şunları içerebilir:

Önemli tarihlerinizde Güzel Bir Gece Planı
Yatak odasının dışında birlikte aktiviteler yapmak
İletişim pratiği yapmak
Kaliteli zaman geçirmek

İlgili İçerik; Sperm Sayısını ve Kalitesini Artırmanın 10 Yolu (Bilimsel Kanıta Dayalı)


3. Ön Sevişmeye Odaklanın

Daha iyi cinsel deneyimlere sahip olmak, bir kişinin seks arzusunu artırabilir, böylece libidolarını artırabilir. Birçok durumda, insanlar dokunma, öpüşme, seks oyuncakları kullanma ve oral seks yapma konusunda daha fazla zaman harcayarak cinsel deneyimlerini geliştirebilirler.

Kadınlar için ön sevişme özellikle önemli olabilir. Kadınların orgazmının sadece % 18’i cinsel ilişkiden kaynaklanırken, kadınların yüzde 33,6’sı klitorisin uyarılmasının orgazm için gerekli olduğunu bildiriyor.


4. Kaliteli Bir Uyku Düzeni;

İyi bir uyku almak bir kişinin genel ruh halini ve enerji seviyelerini iyileştirebilir ve bazı araştırmalar uyku kalitesini libido ile ilişkilendirir.

Kadınlarda yapılan küçük ölçekli 2015 çalışması , bir gece önce daha fazla uyku almanın ertesi gün cinsel isteklerini artırdığını öne sürdü. Daha uzun ortalama uyku süreleri bildiren kadınlar, daha kısa uyku süreleri olanlara göre daha iyi genital uyarılma bildirmiştir.


5. Beslenmenize Dikkat Edin;

Besleyici bir diyetin uygulanması, iyi dolaşım ve kalp sağlığını teşvik ederek ve libidoyu azaltabilecek belirli yiyecekleri kaldırarak insanların cinsel dürtülerine fayda sağlayabilir.

Metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık fiziksel cinsel işlevselliği etkileyebilir. Ayrıca, polikistik over sendromu, libidoyu da bozabilecek hormon seviyelerini etkileyebilir.

Sebzelerden zengin, şekeri düşük ve yağsız proteinlerden oluşan bir beslenme, libidoyu etkileyen bozuklukları önlemeye yardımcı olabilir.


6. Bitkisel ilaçları deneyin

Bazı insanlar bitkisel ilaçları faydalı bulabilirken, bitkisel ilaçların erkeklerde ve kadınlarda cinsel işlevi iyileştirmede ne kadar etkili olduğu konusunda çok az araştırma vardır.

Libido Artırmanıza Yardımcı Olabilecek Bitkisel Takviyeler;

maca
Tribulus
gingko
jinseng

Doktorlarının onayı olmadan bitkisel ilaçları kullanmaya dikkat etmelidir. Bazı bitkisel ilaçlar mevcut ilaçlarla etkileşime girebilir.


7. Düzenli Egzersiz  ve Spor Yapın;

Düzenli egzersiz ve spor yapmak libidoya birçok şekilde yardımcı olabilir.


8. Sağlıklı Bir Kiloda Kalın;

Bazı bilim adamları, aşırı kilo ve obeziteyi düşük cinsel dürtü ile birlikte doğurganlığın azalmasıyla ilgili diğer faktörlerle ilişkilendirir. Bu, düşük testosteron konsantrasyonları gibi hormonal faktörlerle ilişkilidir.

Aşırı kilolu bazı insanlar da daha düşük vücut güveni gibi psikolojik etkiler yaşayabilir.


9. Sigarayı Bırakın

Sigara içmek bir kişinin kardiyovasküler sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. İyi kalp sağlığı, iyi cinsel işlevler için önemlidir.

Sigara içen insanlar sigarayı bıraktıktan sonra enerji seviyelerinin ve cinsel isteklerinin arttığını görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir