Manuka Balı Ne İşe Yarar, Manuka Balı Yan Etkileri Nelerdir ?

Sadece Yeni Zelanda’da bulunan Manuka bitkisinin çiçeğinin arılar tarafından tozlaştırılması ile elde edilen Manuka balı çok nadir bulunan bir baldır. Manuka balı sadece yemek için değil aynı zamanda tıbbi özelliklere de sahip olan bir besindir.

Manuka çiçeğinin ve arının nektarı bu bala benzersiz özellikler verir. Methylglyoxal (MGO) adı verilen aktif bir bileşen içerir. Manuka balı içerisinde vitaminler, mineraller ve amino asitler yer alır.

Manuka Balı

MANUKA BALI NE İŞE YARAR, FAYDALARI NELERDİR ?

Manuka balı enfeksiyonları temizlemeye ve cilt iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu nedenlerden dolayı bazen ameliyat, diyabet ve yanıklardan kaynaklanan yara iyileşmesini desteklemek için pansumanlarda kullanılır.

Küçük araştırmalar manuka balının aşağıdakiler için de faydalı olabileceğini düşündürmektedir:

-Diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olan bakterileri öldürmek.
-Sinüs iltihabını gidermek
-Gözdeki pH’ı düşürmek ve kuru göze katkıda bulunan bakteri ve iltihabı azaltmak
-Göz ameliyatı sonrası korneanın şişmesini azaltmak
-Egzamayı hafifletmek
-Manuka balı ayrıca pH seviyesini dengeleyerek ve ölü hücrelerin kalıntılarını atarak cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Cildinizin nemlenmesine yardımcı olmak için manuka balı kullanılabilir. Kozmetik şirketleri, dudak merhemleri ve nemlendirici kremlerden şampuan ve saç kremlerine kadar çeşitli ürünlerde bir bileşen olarak manuka balını kullanmaktadır.

MANUKA BALI YAN ETKİLERİ NELERDİR ?

Genellikle küçük rahatsızlıklar için kullanılan manuka balını uzman bir doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmayınız. Ayrıca arılara alerjiniz varsa manuka balı içeren ürünlerden kaçının.

Şeker hastalığınız varsa, manuka balı denemeden önce doktorunuza sorun. Yüksek şeker içeriği kan şekeri seviyenizi yükseltebilir.

Manuka balı bazen kanseri tedavi etmek için kullanılan kemoterapi ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Olası etkileşimleri önlemek için doktorunuza başvurmadan kullanmayı denemeyiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir