Manuka Balının Bilime Dayalı Olan En Önemli Faydaları

Manuka balı, Yeni Zelanda’ya özgü bir bal türü olarak biliniyor. Manuka balının antibakteriyel özellikleri, onu geleneksel baldan ayıran şeydir. Ek olarak, manuka balının antiviral, antiinflamatuar ve antioksidan faydaları vardır.

Aslında, geleneksel olarak yara iyileşmesi, boğaz ağrılarını yatıştırmak, diş çürümesini önlemek ve sindirim sorunlarını iyileştirmek için kullanılmıştır.

Manuka Balı Faydaları

İşte Manuka Balının Bilimsel Temeli Olan Sağlık Faydaları;

1- Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olur;

Bal, eski zamanlardan bu yana yaraları, yanıkları ve çıbanları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bal, yaradaki mikrobiyal enfeksiyonları önleyen nemli bir yara ortamı ve koruyucu bariyer sağlarken antibakteriyel ve antioksidan özellikler sunar.

Birden fazla çalışma, manuka balının yara iyileşmesini artırabildiğini, doku yenilenmesini artırabildiğini ve hatta yanıklardan muzdarip hastalarda ağrıyı azaltabildiğini göstermiştir.

2- Ağız Sağlığı İçin İyi Gelmektedir;

Çalışmalar, manuka balının plak oluşumu, diş eti iltihabı ve diş çürümesi ile ilişkili zararlı oral bakterilere saldırdığını göstermiştir.

Spesifik olarak, araştırmalar, yüksek antibakteriyel etkinliğe sahip manuka bal gibi zararlı ağız bakterilerinin büyümesinin inhibe edilmesinde etkili olduğunu göstermiştir.

İlginizi Çekebilir; Diş Ağrısına Ne İyi Gelir; Kesin Çözüm İçin Ağrı Kesiciler ve Bitkisel Çözümler

3- Boğaz Ağrısını Rahatlatır;

Boğaz ağrınız varsa, manuka balı biraz rahatlamaya yardımcı olabilir. Antiviral ve antibakteriyel özellikleri iltihabı azaltabilir ve ağrıya neden olan bakterilere saldırabilir.

Manuka balı sadece zararlı bakterilere saldırmakla kalmaz, aynı zamanda yatıştırıcı bir etki için boğazın iç yüzeyini kaplar.

4- Mide Ülserlerinin Önlenmesine Yardımcı Olur;

Mide ülserleri, insanları etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. H. pylori , mide ülserlerinin çoğundan sorumlu olan yaygın bir bakteri türüdür.

Araştırmalar, manuka balının H. pylori’nin neden olduğu mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

5- Sivilcelerin Tedavisi İçin Kullanılabilir;

Sivilce genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır, ancak aynı zamanda yetersiz beslenme, stres veya tıkanmış gözeneklerdeki bakteri büyümesine bir tepki de olabilir.

Manuka balı, cildinizi bakterilerden arındırmaya yardımcı olabilir ve bu da akne iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Buna da Bakınız; Uzmanların tavsiye ettiği en iyi sivilce kremleri listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir