Maskne Nedir, Maskne Nasıl Geçer, Maskne Sivilceleri ile Baş Etme

Bir çok uzman doktor koronavirüs nedeni ile artış yaşanan maske kullanımları ile beraber cilt yüzeyinde oluşan sivilcelerin çoğaldığına dikkat çekerek, “Maskne” adı verilen bu durumun engellenmesi için önemli önerilerde bulundu. Maskne nedir ve neden olur, maskne sivilcesi ile nasıl baş edilir… gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımız da bulabilirsiniz.

Koronavirüs salgınına karşı koruyucu özelliği bulunan yüz maskeleri artık hayatımızın bir parçası oldu. Kendimizi, çevremizi, sevdiklerimizi korumak için koruyucu yüz maskesini kesinlikle takmalıyız. Maske kullanımına dikkat etmenin yanında, cilt bakımına da özen göstermemiz gerekiyor. Bu zorlu dönemde cilt temizliğine, cildimizi nemlendirmeye her zaman olduğundan çok daha fazla dikkat etmeliyiz. Özellikle son dönemde ortaya çıkan “maskne” sıkıntısı herkesin üzerinde durduğu bir konu olarak gündemde…

Maskne Nedir, Nasıl Geçer

Deri ve Zührevi Deri Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuba İşeri salgın zamanında kişilerin virüsten korunmak için maske takmaya başlamasıyla, sivilce oluşumunun arttığını belirterek, ”Yüz maskeleri bizi ve çevremizdekileri korumaya yardımcı olurken, yeni gündelik maskeleri sürekli takmak ‘ #maskne’ olarak yeniden adlandırılan bir tür akne tablosunu ortaya çıkardı” dedi.

Maskne Nedir, Nasıl Geçer

İşeri, ‘maskne’ ile mücadelede önemli ipuçlarını şu ifadelerle aktardı:

Maskenin cildinize sürtünmesi ve tahrişe neden olmasının üstelik cildinize bulaşan bakterileri bir de maske ile kapattığımızda, gözeneklerin, yağ bezi kanallarının tıkanacağı ve sebumun temizlenmezse yanaklarda bakterilerle birlikte iltihaplı sivilcelere neden olacağını biliyoruz. Uzun süre maske takmanın neden olduğu sivilcelere ek olarak, dermatoloji pratiğimizde bununla tetiklenen başka sorunların da olduğunu görüyoruz.

MASKNE NASIL GEÇER?

Ciltte oluşan bu sorunları engellemenin 2 yolu olduğunu belirten Dr. İşeri,

Birinci yol: Pamuklu veya yıkanabilir ipek gibi doğal kumaşları tercih edin. Çünkü bu tür kumaşlar maskenin yüzünüzdeki sürtünmesini azaltacak ve sürtünmeden kaynaklanan tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır. Bir maske seçerken, tam oturması, yüzü kaplayacak kadar büyük olması, nefes alabilen, cilt üzerinde yumuşak ve tahriş edici olmayan kumaşları seçin. tavsiyesinde bulundu.

İkinci yolun sonuç odaklı cilt bakımından geçtiğini ifade eden İşeri, ”Yüz maskenizi takmanız sonucunda iltihaplı akne veya sivilcelenme yaşarsanız, salisilik asit içerikli bir temizleyici, niacinamid içeren bir antienflamatuvar ajan ve aloe vera içeren bir nemlendiriciyi yatıştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu işlem; iltihabı azaltacak ve gözenek tıkanıklığıyla mücadeleye ve tedavimize yardımcı olacaktır. Fakat yine de mutlaka doktorunuza danışmalı ve tedavinize yardımcı olarak bu ürünleri kullanmalısınız” uyarısında bulundu.

En İyi 10 Sivilce Kremi; Uzmanlara Göre Akneleri Hızlı Bir Şekilde Geçiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir