Masumlar Apartmanı Safiye’nin Hastalığı Nedir, Obsesif Kompulsif Bozukluk!

TRT 1 ekranlarının yeni ve en sevilen dizisi olma başarısı gösteren Masumlar Apartmanı dizisinde ki rolü ile dikkat çeken Safiye’nin hastalığı google üzerinden araştırılmaya başlandı. Peki Safiye’nin hastalığı obsesif kompulsif bozukluk nedir, obsesif kompulsif bozukluk nasıl geçer sorularını sitemizden inceleyebilirsiniz.

Kişinin tekrarlayıcı ve sürekli olan  istemese de aklından uzaklaştıramadığı düşüncelere  obsesif kompulsif bozukluk deniz. Bu düşünce genelde kaygı verir ve korku yaratır. Bu korku ve kaygıyı gidermek için de yaptığı tekrarlayıcı bazı davranışlar ya da zihinsel düşüncelere de kompulsif adı verilir. Peki Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir ve belirtileri nelerdir? Obsesif Kompulsif Bozukluğun görülme şekilleri nelerdir?Masumlar Apartmanı dizisinde Safiye karakterindeki bir kadının sürekli temizlik yapması ve temizlik krizlerine girmesi dikkat çekerken, halk arasında takıntı hastalığı olarak da bilinen Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) belirtileri gündeme geldi. Ruhsal sağlık sorunlarının ana temeli olarak görülen obsesif kompulsif bozukluğu eski zamanlarda bilim insanları anksiyete bozukluğu türlerinden biri olarak görürdü. Ancak daha sonralarda obsesif kompulsif’in daha farklı hastalıklara sebep olabilecek temel bir sağlık sorunu olduğu kanıtlandı. Obsesif sürekli olarak aynı düşünceyi içinden tekrarlayan ve adete onu takıntı haline getiren insanlara denilmektedir. Aynı zamanda bu düşüncelerden kurtulmak içinde herhangi bir davranış şekli geliştirene de kompulsif olarak adlandırılır. Yani bu hastalık türünde olan kişi hem düşünsel hem de davranış bozukluğa sahiptir. Kişiler korku, kaygı ve tedirgin duygularını içsel olarak sürekli tekrarladığından takıntılı bir ruh haline bürünür.

Masumlar Apartmanı Safiye

Obsesif Kompulsif Bozukluğunun Nedenleri;

Hemen hemen bütün ruhsal hastalıkta olduğu gibi obsesif kompulsifte de tam olarak neden ortaya çıktığı kanıtlanamamıştır. Fakat yapılan araştırmalarda vitamin eksikliğine bağlı olarak sinir sisteminde gelişen bazı olumsuz komplikasyonlarda bu tarz hastalıkların yaşanmasına neden olabilmektdir. Sinir sisteminde azalan nöronlar vücudun gerekli yerlerine sinyaller gönderemez bu da beyindeki işleyişi olumsuz etkiler.

Bunun yanı sıra;

-Çevresel faktörler örneği bastırılmış duygular,
-Çok sevilen birinin ani ölümü ya da ayrılması,
-Sosyal ortamda sıklıkla değişiklik yaşanması,
-Çocukluk yıllarında yaşanılan ağır travmalar bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğunun Belirtileri;

Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığının belirtileri her insana göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak bakıldığında kişiler hem saplantı hem de kendini zorlayan bir duygu durumuna sahiptir. Bu tip hastaların kontrolcü olmaları en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Rahatlamak için yaptıkları her davranışı yeniden tekrarlarlar. Genellikle duygusal bir ruh halindedir. İstemediği halde olumsuz düşüncelere kapılarak bunlarla savaşır. Bu savaşı herhangi bir yöne çevirmeye çalışır fakat bu savaş arasında ağır bir duygusal çöküş yaşar. Güvensiz ve aşırı şüpheci tavırlarının yanı sıra ya fazla asosyal ya da aşırı sosyaldir. Gençlik yıllarında fazla görülen bu duygu durumu zamanında tedavi edilmediğinde yetişkinlik yıllarında yeniden nüksede bilir. Ayrıca hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla vardır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedenleri

Genel olarak ele alınırsa belirtiler;

– Çevresinin her zaman kirli olduğunu düşünme
– Başına kötü bir şey geleceği korkusu
– Temizlik konusunda aşırıya giden takıntılara sahip olma
– İnsanların dokundukları yerlere ya da eşyalara dokunmaktan kaçınma aynı zamanda insanlara dokunmaktan da hoşlanmama
– Yürüdüğü yerde ya da oturduğu yerde bir şeyleri saymak
– Kapı ve pencereleri sürekli kontrol etme
– Duş almak ya da el ve ayakları yıkama isteğinin tekrarlanması
– Dağınık yerlerde aşırı duygulara kapılıp ağlama, bağırmak ya da hırçınlaşma gibi farklı duygular hissetmedir

Obsesif Kompulsif Bozukluğunun Tedavisi Var mıdır ?

Hakkında en fazla araştırma yapılan hastalıklardan biri olsa bile kesin ve kanıtlanmış bir test geliştirilememiştir. Uzman doktorun hastanın anlattıklarına bağlı geliştirdiği yöntemler vardır. Hastanın kendindeki farklılıkları keşfetmesiyle ortaya çıkan tanı sonrası davranış terapisi önerilir. Abartılı ve takıntılı düşünceleri azaltmak için kişinin yaşadığı zorluklara yüzleşmesi sağlanır. Bunun yanı sıra beyindeki serotonin hormonun seviyesini yükselterek sinir sisteminin daha rahat çalışması için ilaç tedavisi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir