Reçetesiz Adet Söktürücü İlaçlar; Adet Söktürücü İlaçların Hamileliğe Etkisi

Adet dönemi geciken bayanların doktor onayı alsalar bile kullandıkları “adet söktürücü” ilaçların vücuda etkilerini her zaman bilmek gerekir. Hemen hemen bütün eczanelerde kolay bir şekilde bulabileceğiniz ve genellikle reçetesiz alınmak istenen adet söktürücü ilaçların hamilelikte kullanılıp kullanılamayacağı bayanlar tarafından sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi.

Bayanların her ay başında yaşadıkları adet durumu, hemen hemen bir çok etken ile erken ya da geç zamanda kendisini gösterebilir. Adet durumu bütün kadınlarda düzenli olsa bile kalıcı olmayan adet sorunları bazen kadınlar için büyük sorunlar yaratabilir. Bu gibi durumlarda kullanılan adet söktürücü ilaçların ne kadar zararlı ya da riskli oldukları hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kadınlar arasında genel olarak bakıldığın da adet dönemi ile ilgili en büyük sıkıntılar arasında geciken adet dönemleri yer almaktadır. Adet zamanı geciken kadınların ilk başvurduğu yöntemlerden birisi de adet söktürücü ilaçlar olmaktadır. Doktor tavsiyesi olmaksızın kesinlikle alınmaması gereken bu ilaçlar vücutta yen etki oluşturup kalıcı zararlar verebilir. Adet söktürücü ilaçların hamilelik üzerinde ki yan etkilerini bu yazımızdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.


Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet söktürücü ilaçlar kullanımdan sonra beklenen kanamanın 3 ila 5 gün arasında gelmesi beklenmektedir. Bu süreç bazı durumlar da 1 hafta en geç ise 10 gün de yaşanmaktadır. Hamilelik döneminde kullanılan adet söktürücü ilaçlar ne yazıktır ki bebek kaybetme riski yaratabilir. Doktor tavsiyesi olmadan adet döktürücü ilaçları kullanmak hem bebeğinize hem de size kalıcı zararlar verebilir.

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır

Adet Söktürücü İlaç Kullanmak Bebeği Düşürür mü ?

Adet söktürücü ilaçları hamilelik dönemlerinde kullanmak son derece riskli bir durumdur. Her hangi bir düşük olmasa bile doğacak olan bebeğinizin sakat olma riski söz konusu olabilir.  İçerisinde yer alan hormonlar bebeğe ciddi bir zarar verebileceği için kullanımdan önce hamilelik testi bile yaptırılabilir.

Emziren Anneler Adet Söktürücü Kullanabilir mi ?

Hamilelik dönemlerinde kullanılması son derece riskli olan adet söktürücü ilaçların emzirme döneminde ki anneler tarafından kullanılması da son derece tehlikelidir. Adet söktürücü ilaçların bu evrede kullanılması süt yolu ile bebeğe geçme riskini yaratabilir.

Adet Söktürücü İlaçlar Reçetesiz Alınabilir mi?

Hem hamilelik hem de hamilelik sonrası kullanılması son derece tehlikeli olan adet söktürücü ilaçların bir doktor tavsiyesi olmadan kullanımı hem bebek için hem de anne için çok tehlikelidir. Bu yüzden bir reçete olmadan adet döktürücü ilaç kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Hamilelikte Uyku Problemi, Uykusuz Geceler İçin Tedavi Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir