Rezene Çayı Nedir; Sağlık İçin Faydaları ve Yan Etkileri

Rezene içi boş sapları ve sarı çiçekleri olan uzun bir bitkidir. Başlangıçta Akdeniz’e özgü olan bu bitki, tüm dünyada yetişir ve yüzyıllardır tıbbi bir bitki olarak kullanılmaktadır . Rezene tohumları kurutulabilir ve güçlü kokulu bir çay yapmak için kullanılabilir. Çayın tadı meyan köküne benzemektedir. Rezene çayı hemen hemen her süpermarkette satın alınabilir.

Rezene uzun zamandır görme yeteneğini güçlendirdiği, hormonları düzenlediği, sindirimi geliştirdiği ve hafızaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Rezene Çayı Nedir?


Rezene Çayının Sağlık Açısından Faydaları;

Enfeksiyonlarla Mücadele Eder;

Rezene çayı antimikrobiyal ve antiviral bir ajandır, bir incelemeye göre ; Soğuk algınlığı yaşıyorsanız, biraz rezene çayı içmek vücudunuzun bağışıklık sisteminize saldıran patojenlere karşı savaşmasına yardımcı olabilir.

Rezene Uyumanıza yardımcı olabilir;

Sıcak bir çay servisi uzun bir günün ardından dinlenmek için harika bir yoldur ve rezene çayı içmek size ekstra sağlık artışı sağlar. Rezene, sindirim kaslarınız da dahil olmak üzere kaslarınızı gevşetebildiğinden, içtikten sonra yatmaya daha hazır olabilirsiniz.

Anne sütü üretimine yardımcı olabilir;

Rezene yüzyıllardır galaktagog (emziren annelerde anne sütü kalitesini ve miktarını arttırmak için bir madde) olarak kullanılmaktadır  .

Sindirimi destekleyebilir

Mide, şişkinlik veya ishaliniz varsa, kendinizi rezene çayı ile tedavi etmek isteyebilirsiniz. Çayın ılık suyu sindiriminizi sakinleştirebilir ve rezene sindirim sorunlarına yardımcı olur.

Vücudunuzdaki antioksidan miktarını artırır

Rezene çayı , vücudunuzun düzenli olarak maruz kaldığınız ortamınızdaki zararlı şeylerle savaşması gereken antioksidanlar içerir . Rezene çayı içtiğinizde, antioksidanlar kanınızdaki oksidatif hasarla mücadele eden moleküllere yapışacaktır. Bu, böbrek ve karaciğerinizdeki yükü azaltır, yeni hücre üretimine yardımcı olur ve hatta yaşlanma belirtilerini azaltır.

Nefesinizi tazeleyebilir

Rezene çayı ağız kokusunu hafifletmek için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Durum ne olursa olsun, yatmadan önce veya uyandığınızda bir fincan rezene çayı içmek sabahları mideden gelen kötü ağız kokularına engel olabilir.

Kabızlığı hafifletebilir

Rezene çayı , düzenli bağırsak sorunları ile mücadele ediyorsanız ihtiyacınız olan şey olan sindirim kaslarınızı gevşetir . Rezene çayı içmek vücudunuzu temizlemeye yardımcı olacaktır.


Rezene Çayı Yan etkileri ve riskler;

Rezene bebek kolikini yatıştırmak için kullanılıp kullanılmayacağı konusunda bazı tartışmalar vardır . Rezene içinde bulunan Estragole,bebekler için güvenli olmayabilir.

Hamileyseniz, rezene çayı içmekten kaçınmalısınız . Rezene tohumu yağında aktive edilen östrojen, zaten her türlü hormonda bir artış yaşayan hamile vücudunuzu karıştırabilir.

İlgili İçerik; B12 Vitamini Bakımından Yüksek Olan Gıdalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir