Ruşeym Nedir, Nasıl Tüketilir? Ruşeym’in Faydaları Nelerdir ?

İsim olarak bize çok uzak olduğunu düşündüğümüz fakat bizlere çok yakın olan Ruşeym “buğdayın kalbi” ya da “buğdayın altını” olarak bilinmektedir. Genel olarak “E vitamini” açısından zengindir. Bazı yörelerde ince buğday kıvamına getirilerek tüketilir. 1-2 ton buğdaydan sadece 1 kilo çıkartılabilen ruşeym, B vitamini kompleksi kaynağıdır. Peki Ruşeym nedir ve nasıl elde edilir? Ruşeymin nasıl tüketilir?

Buğday 3 bölgeden oluşan ve bizim un olarak tükettiğimiz buğdayın iç kısmı, dışını kapsayan kepek bölümü bir de ruşeyn adını verdiğimiz en başında tohumun geleceğe kalması için bütün vitaminlerin, minarellerin bulunduğu 3 ayrı bölümü vardır.

Karbonhidrat bakımından zengin olan buğday vücut sağlığı için gereklidir. Fakat bazı insanlara içerdiği gluten maddesi alerjiye neden olmaktadır. Tıpkı buğdaydaki gibi ruşeymde de bulunana glutenden dolayı uzmanlar çölyak hastalığı olan kişilerin uzak durması gerektiği konusunda uyarıyor. Son zamanlarda yeniden popüler olan ruşeym, doyurcu etkisi nedeni ile bazı diyetisyenler tek öğün programlarda önerir. Buğdayda daha fazla lif içerdiğinden sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca doymamış yağ asitleri içeren ruşeym kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller.

Ruşeym

Ruşeym Nedir, Nasıl Tüketilir?

Ruşeym’in Faydaları Nelerdir ?

B ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ruşeym cilt sağlığı için önemli faydalar sağlar. Özellikle hücrelerin hızla yenilenmesini destekleyen ruşeym yaşlanmayı geciktirir. Bunun yanı sıra B vitaminleriyle organlardaki hücreleri de yenileyerek fonksiyonlarını artırır. Hücrelerin mutasyona uğramasını böylece tümör oluşumunu engeller.

Kan basıncını ve şekerini dengeleyerek hızlı biçimde olan acıkmaların önüne geçer. Folik asit bakımından zengin olan tatlı gibi aniden gelen krizleri önleyerek kişinin aşırı yemek yemesini önler.

Güçlü bir karbonhidrat kaynağı olduğundan vücudun enerji oranını yükseltir. Sürekli enerjik hissetmenizi sağlar. Uzmanlar bu yüzden spor öncesi tüketilmesi gereken besin olduğunu vurgular.

İçerdiği zengin minareller sayesinde saç dökülmesinin önüne geçer. Saç köklerini güçlendirdiği gibi tırnakları da güçlendirir. Tırnak ve saç kaybını önler.

İlginizi Çekebilir; Evde Yapabileceğiniz Besleyici Doğal Saç Bakım Kürü!

Ruşeym

Buğday Ruşeym’in Faydaları Nelerdir ?

Ruşeym Nasıl Tüketilir?

Ruşeym genel olarak ince bulgur gibi öğütülür. Bu yüzden kefir, ev yoğurdu ya da taze sütün içine ilave edilerek tüketilir. Sabah kahvaltılarında pişirilerek lapa kıvamına getirilerek de kullanılabilir. Fakat en sık şekil de ekmeği yapılır.

Ayrıca Ruşeym yulav ve buğday ezmesi gibi abartılmadığı sürece pişirerek ya da pişirmeden tüketilebilir. Yoğurdunuza 1-2 tatlı kaşığı ekleyerek sabahları tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir