Saç Dökülmesine Karşı “Rogaine” Köpük Kullanımı Hakkında Merak Edilenler

Anlamsız bir şekilde saç dökülmesi yaşıyorsanız muhtemelen “Rogaine” ismini duymuşsunuzdur. Bu popüler köpük ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. Erkekler de kelliği tedavi etmek için tezgah üstü satılan bir sıvı veya köpük olarak mevcuttur.

Rogaine Köpük, bazı klinik çalışmalarda saç konusunda ki tedavisi kanıtlanmış olan bir ürün olarak bilinmektedir. Fakat bu köpük belirli türde ki kellik türleri için uygundur ve herkes için işe yaramayacaktır. Rogaine köpük kullanımın da tahminen eski saçlarınıza kavuşma süreniz 4 ay olarak açıklanmıştır.

Rogaine Köpük tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.


Rogaine Nasıl Çalışır ?

Rogaine bir vazodilatör olarak kabul edilir. Minoksidil (aktif bileşen) için kesin etki mekanizması aslında açık olmasa da, saç foliküllerini kısmen genişleterek ve saçın büyüme evresini uzatarak çalıştığına inanılmaktadır. Büyüme aşamasında daha fazla folikül olduğunda, daha fazla saça sahip olma olasılığınız çok yüksek.


Rogaine’den En İyi Sonuç Nasıl Alınır ?

Saç büyümesine yardımcı olmak ve erkek veya kadın tipi kellikten kaynaklanan saç kaybını önlemek için kafa derisine rogaine uygulanır .

Rogaine, saç derisinin tepe noktasında (başın arkasındaki, tacın hemen altındaki alan) kalıtsal saç dökülmesi olan kişilerde veya kafa derisinin üst kısmında genel saç incelmesi olan kadınlarda en iyi şekilde çalışır.

Rogaine’in 40 yaşın altındaki kişilerde ve saç dökülmesinin ilk belirtilerinde kullanmaya başlayanlar için en etkili olduğu belirlenmiştir. Zaten tamamen kel olmuş insanlara yardımcı olamaz.

Aşağıdaki Durumlardan Herhangi biri geçerli ise Rogaine kullanmayın:

Saç dökülmeniz aniden ortaya çıkar ve toplu halde saç dökülmesi yaşarsanız
18 yaşın altındaysanız.
Saç deriniz kırmızı, kaşıntılı, enfekte veya ağrılıysa.
Kalp hastalığınız varsa, Rogaine’i denemeden önce doktorunuza danışın.


Rogaine ile ilgili Klinik Çalışmalar;

Klinik çalışmalar gerçekten de Rogaine’in bazı insanlarda etkili bir şekilde saç uzatabildiğini göstermiştir. 1987’de ilacın onayına yol açan büyük klinik çalışmada , erkeklerin yüzde 40’ının başlarının tepesinde orta ila yoğun saç büyümesi vardı. Bir yıllık gözlemsel bir çalışmada , yüzde 5 rogaine kullanan 984 erkeğin yüzde 62’si saç dökülmesinde azalma olduğunu bildirdi. Saç büyümesine gelince, ilaç, katılımcıların yüzde 16’sında “çok etkili”, yüzde 48’inde “etkili”, yüzde 21’inde “orta derecede etkili” ve yüzde 16’sında “etkisiz” olarak derecelendirilmiştir. Yan etkiler minimaldir.

Klinik çalışmalar kadınlarda da yapıldı. Bir  çalışmada , sekiz ay boyunca Rogaine kullanan 18 ila 45 yaş arasındaki kadınların yüzde 19’u ılımlı saç büyümesi bildirirken, yüzde 40’ında minimum büyüme vardı.


Rogaine Kullananlarda Olabilecek Bazı Yan Etkiler;

Rogaine güvenli kabul edilir ve yan etkileri genellikle ciddi değildir. En yaygın olanları:

Kafa derisi tahrişi
Alnınız gibi bitişik bölgelerde saç büyümesi
Saç dokusu veya rengindeki değişiklikler
Rogaine uygularken gözünüze kaçırmamaya dikkat edin. Bunu yaparsanız, gözlerinizi bol miktarda soğuk musluk suyuyla yıkayın.

Rogaine, nadir de olsa daha ciddi yan etkilere yol açabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız hemen doktorunuza görünün:

Ani, açıklanamayan kilo alımı
Baygınlık veya baş dönmesi
Ellerin veya ayakların şişmesi
Göğüs ağrısı

Önemli 1; Rogaine kullanmaya ilk başladığınızda, saç folikülleriniz yeni saçlara yer açmak için eski saçları ittiğinden ilk birkaç hafta saç dökülmesinde bir artış fark edebilirsiniz.


Rogaine Hakkında Kullanıcı Yorumları;

Kullanıcı 1

“birkac ay once “oglum sundan al da bikac kutu yolla bi deneyelim” diyen babamin fotograflarina hayretler icerisinde bakarken ciddi ciddi sac cikartmis olduguna tanik oldugum sey.”

Kullanıcı 2

“kullanılırken biraz rahatsız eden, her gün saç yıkama isteği içine sokan ama kesinlikle işe yarayan deva.”

Kullanıcı 3

“Ben Bioxin’in etkisini baya gördüm.Saçlarım çok yağlı ve dökülüyordu.Yağlanma konusunda pek işe yaradığı söylenemez ama dökülme konusunda %90 dökülme durdu diyebilirim.”


Rogaine Sakal İçin Kullanılır mı?

Rogaine sadece kafa derisinde kullanım için onaylanmış olsa da, sakalların daha gür olmasını sağlamak için kullanılabilir. Fakat bu konuda kanıtlanmış olan hiç bir çalışma yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir