Sedef Hastalığının Nedenleri

Sedef hastalığı cildi etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Cilt hücrelerinin hızla çoğalmasına ve cildin yüzeyinde birikmesine neden olur. Bu ekstra cilt hücreleri plak adı verilen kalın, pullu yamalar oluşturur. Plaklar çoğunlukla aşağıdakiler üzerinde gelişir:

dirsekler
dizler
kafa derisi
bel
avuç içi
Ayak tabanları

Etkilenen cilt bölgeleri tipik olarak kızarık görünür ve kuru, kaşıntılı pullar içerir. Ayrıca daha hassas olabilirler ve ciltte yanma veya ağrılı bir his yaratabilirler.

Sedef hastalığınız varsa, muhtemelen bu rahatsız edici semptomlara aşinasınız demektir. Sedef hastalığının tedavi ile tedavi edilebilen , ancak iyileştirilemeyen kronik bir durum olduğunu da biliyor olabilirsiniz .

Ama ilk başta bozukluğunuzun neden geliştiğini biliyor musunuz? Ya da belirtileriniz neden gelip gidiyor? Sedef hastalığının spesifik nedenleri tam olarak anlaşılmasa da, semptomlar için olası tetikleyiciler hakkında bilgi edinmek gelecekteki alevlenmeleri önleyebilir ve yaşam kalitenizi artırabilir.

Sedef Hastalığının Sebebi Nedir ?

Sedef hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı tıbbi araştırmacılar, insanların neden sedef hastalığı geliştirdiği konusunda teorilere sahiptir.

Bilim adamları, sedef hastalığı riskinizi artırabilecek yaklaşık 25 gen varyantı belirlediler. Bu genetik varyantların, vücudun T hücrelerinin davranış biçiminde değişikliklere neden olduğuna inanılmaktadır. T hücreleri normalde virüs ve bakteri gibi zararlı istilacılarla savaşan bağışıklık sistemi hücreleridir.

Sedef hastalığı olan kişilerde, T hücreleri yanlışlıkla sağlıklı cilt hücrelerine saldırır. Bu bağışıklık sistemi yanıtı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi reaksiyonla sonuçlanır:

Derideki kan damarlarının genişlemesi
Beyaz kan hücrelerinde cildi normalden daha hızlı yeni hücreler üretmeye teşvik eden bir artış
Cilt hücrelerinde, T hücrelerinde ve ek bağışıklık sistemi hücrelerinde artış
Cildin yüzeyinde yeni cilt hücrelerinin birikmesi
Sedef hastalığı ile ilişkili kalın, pullu yamaların gelişimi

Tipik olarak, bu etkiler bir tetikleyiciye yanıt olarak ortaya çıkar.

Sedef hastalığını tetikleyen nedir?

Sedef hastalığının belirtileri genellikle bazı tetikleyiciler nedeniyle gelişir veya kötüleşir . Bunlar çevresel veya fiziksel olabilir. Tetikleyiciler kişiden kişiye değişir, ancak yaygın sedef tetikleyicileri şunları içerir:

Çok fazla alkol almak
Sigara içmek
HIV veya romatoid artrit gibi başka bir otoimmün bozukluğa sahip olmak
Strep boğaz gibi zayıflamış bir bağışıklık sistemine neden olan enfeksiyonlar
Kesik, böcek ısırığı veya güneş yanığı gibi cilt yaralanması
Aşırı stres ve gerginlik
lityum, beta-blokerler ve antimalaryal ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar

Sedef hastalığı belirtileri yaşadığınızda takip ederek spesifik tetikleyicilerinizi tanımlayabilirsiniz. Örneğin, işyerinde stresli bir hafta geçirdikten sonra bir alevlenme fark ettiniz mi? Arkadaşlarınızla bira içtikten sonra belirtileriniz kötüleşti mi? Semptomların ne zaman ortaya çıktığı konusunda uyanık kalmak, potansiyel sedef tetikleyicilerini belirlemenize yardımcı olabilir.

Doktorunuz ayrıca olası tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olmak için ilaçlarınızı ve genel sağlığınızı değerlendirebilir. Doktorunuza, alabileceğiniz reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar hakkında bilgi verdiğinizden emin olun.

Sedef hastalığı alevlenmeleri nasıl önlenebilir?

Genlerinizi değiştiremeseniz de , semptomlarınızı düzenli tedavilerle kontrol ederek sedef hastalığı alevlenmelerini önleyebilirsiniz . Bunlar topikal ilaçların uygulanmasını, oral ilaçların alınmasını veya rahatsız edici sedef hastalığı semptomlarını azaltmak için enjeksiyon almayı içerir.

Fototerapi veya hafif tedavi de sedef hastalığı insidansını azaltabilir. Bu tür tedavi, cilt büyümesini ve iltihaplanmayı yavaşlatmak için doğal veya yapay ultraviyole ışık kullanmayı içerir.

Tıbbi tedavilerin yanı sıra, bazı yaşam tarzı ayarlamaları yapmak da sedef hastalığı alevlenmesi riskinizi azaltabilir.

Bunlar:

Stresi azaltmak;

Stres herkes üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olsa da , sedef hastalığı olan insanlar için özellikle sorunludur. Vücut strese karşı inflamatuar bir reaksiyona girme eğilimindedir. Bu yanıt, sedef hastalığı semptomlarının başlamasına neden olabilir. Yoga yaparak , meditasyon yaparak veya bir terapistle düzenli olarak toplantı yaparak hayatınızdaki stres miktarını azaltmayı deneyebilirsiniz .

Cildinize iyi bakın

Güneş yanığı ve sıyrıklar gibi cildin yaralanması, bazı insanlarda sedef hastalığını tetikleyebilir. Bu tür yaralanmalar genellikle iyi cilt bakımı uygulanarak önlenebilir.

Cildin yaralanmasına neden olabilecek aktiviteler yaparken, daima ekstra önlemler almalısınız. Dışarıda vakit geçirirken güneş kremi kullanın ve şapka takın. Ayrıca açık hava etkinlikleri ve basketbol ya da futbol gibi temas sporları yaparken de dikkatli olmalısınız.

İyi hijyen uygulamak

Enfeksiyonların sedef hastalığını tetiklediği bilinmektedir, çünkü bağışıklık sistemine stres uygularlar ve enflamatuar bir reaksiyona neden olurlar. Özellikle strep boğazı, özellikle çocuklarda sedef hastalığı semptomlarının başlangıcı ile ilişkilidir. Bununla birlikte, sedef alevlenmesi, kulak ağrısı, bademcik iltihabı veya solunum veya cilt enfeksiyonundan sonra ortaya çıkabilir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle iyi hijyen uygulamaları ile önlenebilir.

Gün boyunca ellerinizi sık sık yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca fincan ve mutfak eşyalarını başkalarıyla paylaşmaktan kaçının. Bir kesik veya yarayı düzgün bir şekilde temizlemek ve enfekte olmamak için örtülü tutmak da önemlidir.

Sağlıklı bir diyet yapmak

Obez veya aşırı kilolu olmak, sedef hastalığı semptomlarını daha da kötüleştiriyor gibi görünmektedir. Bu nedenle, düzenli egzersiz yaparak ve sağlıklı bir diyet yiyerek kilonuzu yönetmek önemlidir. Sağlıklı beslenme konusunda sorun yaşıyorsanız yardım için bir beslenme uzmanı ile görüşmek isteyebilirsiniz. Kilo vermek için her gün ne kadar yiyecek ve hangi yiyecekleri yemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilirler.


Sedef Hastalığı Hakkında Diğer Yazılarımız;

Sedef Hastalığı Yaşayan İnsanlardan Altın Değerinde Tavsiyeler..!
Sedef Hastalığı için “Fototerapi” Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sedef Hastalığını Evde Tedavi Etmenin 10 Yolu
Sedef Hastalığı için En İyi Sabun ve Şampuanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir