Şeker Kamışı Suyu Neye İyi Gelir, Şeker Kamışının Faydaları Nelerdir?

Hem dünya genelinde hem de ülkemizde şeker üretiminin en çok şeker kamışından sağlandığını daha önce duymuş muydunuz? Bu yazımız da daha çok sıcak iklimlerde yetişmekte olan ve şeker pancarın ardından en çok şekerin elde edildiği şeker kamışı hakkında şaşırtıcı bilgileri sizler için hazırladık. Peki şeker kamışının faydaları nelerdir, şeker kamışı suyu neye iyi gelir..?

Dünya şeker üretiminin %70’i şeker kamışı tarafından karşılanırken geri kalan kısmı ise şeker pancarı tarafından sağlanmaktadır. Özel değirmen fabrikalarında şeker kamışından elde edilen sofra şekeri ya gıda endüstrisinde hammadde olarak kullanılır ya da etanol üretmek için fermente edilir. Şeker kamışından elde edilen ürünler arasında falernum, pekmez, rom ve küspe bulunur. Bazı bölgelerde, insanlar şeker kamışından kalem, paspas, ekran ve saz yapmaktadır. B vitamin kompleksi ve demir bakımından doğada bulunan en güçlü besindir. Pekmez ve suya dönüştürüldüğünde faydaları iki kat artmaktadır. Şeker oranı en yüksek olanı olgunlaşmış olan kamışlardır.

Şeker Kamışı

Şeker Kamışının Faydaları Nelerdir, Şeker Kamışı Suyu Neye İyi Gelir?

– Geleneksel Doğu tıbbında karaciğer, böbrek ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.
– Karaciğer toksinlenmesini engel olma da etkili olan şeker kamışı antioksidan maddeler bakımından ise oldukça zengindir. Ayrıca tüketilen tüm zararlı maddeleri kısa sürede vücuttan atarak temizlenmesini destekler.
– Şeker suyu ya da şeker pekmezi tüketildiğinde vücuttaki mutasyona meyilli hücrelerin sağlığını koruyarak kanseri önler. Bağışıklık sistemindeki serbest radikallerle savaşmada etkili bir besinidir.

İlgili İçerik; Karaciğer İçin En Faydalı ve En Zararlı 14 Besin

Şeker Kamışı Suyu

– İçerdiği doğal şeker sayesinde kandaki şeker hücrelerini artırır. Kansızlık yaşayanlar için tüketilmesi tavsiye edilen en sağlıklı doğal besindir.
– Spor yapanlar için vücudun günlük enerji miktarını yükselterek yorgunluk stres gibi rahatsızlıkların yaşanmasını engeller. Gün boyu zinde kalan vücudun konsantresi de artmış olur.
– Sindirim problemleri için tüketilmesi tavsiye edilen şeker kamışı, yanma ve ekşime gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
– Kuru  öksürük için alternatif tıp uzmanları tarafından tavsiye edilir. Aynı zamanda boğazı ve akciğeri de temizler. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları engeller.
– Kozmetik ürünlerin ham maddesinde kullanılan şeker kamışı, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.


Şeker Kamışı Suyu Nedir ?

Şeker kamışı suyu, soyulmuş şeker kamışından sıkılan tatlı, şuruplu bir sıvıdır. Genellikle limon veya diğer meyve sularıyla karıştıran ve lezzetli bir içecek olarak buz üzerinde servis edilen son derece faydalı bir içecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir