Sıcak Su İçmenin 10 Mucizevi Faydası

Sıcak su içmek sindirimi iyileştirebilir, tıkanıklığı giderebilir ve hatta daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Bütünsel bir sağlık ilacı olarak sıcak su içen çoğu insan, en iyi sağlık yararı için sabah veya yatmadan hemen önce sıcak su içmektedir.

C vitamini takviyesi için bir miktar limon eklemeniz daha yararlı olacaktır.

İlgili İçerik; Suyun Kalorisi Var mı ?


İşte Sıcak Su İçmenin 10 Mucize Faydası

1. Burun tıkanıklığını giderir

Sıcak suyun sıcaklığı buhar oluşturur. Bir bardak sıcak su tutarken bu nazik buharın derin bir nefes alması tıkalı sinüsleri gevşetmeye ve hatta sinüs baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Boynunuzda ve üst gövdede mukoza zarlarınız olduğundan, sıcak su içmek o bölgeyi ısıtmaya yardımcı olabilir ve mukoza birikmesinin neden olduğu boğaz ağrısını hafifletebilir.

İlgili İçerik; Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz ?


2. Sindirime yardımcı olur

Sıcak su içmek sindirim sisteminizi hem rahatlatır hem de harekete geçirir. Su midenizde ve bağırsaklarda hareket ettikçe, sindirim organları daha iyi nemlendirilir ve atıkları ortadan kaldırır.

Sıcak su, vücudunuzun sindirmede sorun yaşamış olabileceği yediğiniz şeyleri de çözebilir ve dağıtabilir.


3. Merkezi sinir sistemini yatıştırır.

Sıcak su içmek merkezi sinir sisteminizi sakinleştirebilir. Sinir sisteminiz sağlıklı ve kontrollü reaksiyonlar için hazırlandığında, gün boyunca daha az ağrı hissettiğinizi ve daha az paniklendiğinizi göreceksiniz.

Artriti olan bir kişi , merkezi sinir sistemini sakinleştirmek için sıcak su kullanmaktan ekstra fayda sağlayabilir.


4. Kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur

Sıcak su içmek bağırsaklarınızın kasılmasına yardımcı olur. Bu olduğunda, bağırsaklarınızda sıkışan eski atıklar vücudunuzdan dışarı çıkabilir.


5. Sulu kalmanızı sağlar

Sıcak su sizi nemli tutmak için oda sıcaklığından veya soğuk sudan farklı değildir.

Güne bir porsiyon sıcak su ile başlamak ve bitirmek, sizi yeterince nemlendirmeye faydalı olacaktır. Vücudunuzun temelde her önemli işlevi yerine getirmesi için suya ihtiyacı vardır.


6. Kilo kaybına yardımcı olabilir

Sıcak su içmek vücudunuzun sıcaklık kontrol sistemini uyandırır. Vücudunuz suyun sıcaklığını telafi ettiği için iç sıcaklığınızı düşürür ve metabolizmanızı aktive eder.

Sıcak su, bağırsaklarınızın, korkunç “su ağırlığından” kurtulmak için vücudunuzu şişiren atık ürünleri temizlemesine yardımcı olur.

Buna da Bakınız; Hızlı Kilo Verme: Bilime Dayalı 3 Basit Yöntem


7. Dolaşımını artırır

Sıcak bir banyo yapmak dolaşım organlarınızın – arterlerinizin ve damarlarınızın – kanınızın vücudunuzda daha etkili bir şekilde genişlemesine ve taşınmasına yardımcı olur. Sıcak su içmek de benzer bir etkiye sahip olabilir .


8. Stres seviyesini düşürebilir

Sıcak su içmek merkezi sinir sistemi fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğundan, içerseniz daha az endişeli hissedebilirsiniz. Karışıma biraz ılık süt eklerseniz, bir araştırmaya göre , sıcak su içtikten sonra daha sakin hissettiğinizi görebilirsiniz .


9. Toksinleri azaltmaya yardımcı olabilir

Sıcak su içmek geçici olarak iç vücut sıcaklığınızı yükseltmeye başlar. Sıcak su içtiğinizde veya ılık bir banyo yaptığınızda, vücudunuzun endokrin sistemi aktive olur ve terlemeye başlarsınız.

Terleme rahatsız edici olsa da, ortamınızda maruz kaldığınız toksinlerden ve tahriş edici maddelerden kurtulmanın önemli bir parçasıdır.


10. Akalazya semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur

Akalazya, yemek borunuzun yiyecekleri midenize taşımakta zorlandığı bir durumdur.

Akalazisi (ve eozinofilik özofajit ) olan insanlar yutma güçlüğü çekerler ve bazen yiyeceklerin mideye hareket etmek yerine yemek borusunda “sıkışmış” ( disfaji ) gibi hissettiklerini hisseder .


Sınırlar ve riskler

Sıcak su içmenin birçok yararı vardır, ancak sihirli bir tedavi değildir. Ve çok sıcak olan içme suyu aslında yemek borunuzdaki dokuya zarar verebilir, tat alma tomurcuklarınızı yakabilir ve dilinizi haşlayabilir. Sıcak su içerken çok dikkatli olun – sıcaklığa dikkat edin.

Sıcak bir iklimde çalışıyorsanız veya egzersiz yapıyorsanız sıcak su içmemelisiniz. Araştırmalar sıcak su içmenin sizi daha az susadığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir