Suyun Kalorisi Var mı ?

Yetişkin bir insan vücudunun % 60 oranında olan su, yaşam için hayati önem taşır. Vücut ısısını düzenler, besinleri taşır, hücrelere ve dokulara yapı sağlar ve atıkları giderir.

Piyasadaki çeşitli su türleriyle, bu ürünlerin bazılarında kalori olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu makalede, sade ve diğer su türlerinde kalori olup olmadığı tartışılmakta ve günde ne kadar su içmeniz gerektiği konusunda ipuçları verilmektedir.

Sade Su da Kalori Var mı?

Su da Kalori Var mı ?

Sade su kalorisizdir.

Kaloriler yediğiniz üç besin maddesinden kaynaklanarak gelir – karbonhidratlar, yağlar ve proteinler. Alkol – besin olarak kabul edilmese de – kaloriye katkıda bulunur. Sade su bu besinlerden yoksundur ve bu nedenle kalori içermez.

ÖZET

Sade su kalorisizdir ve kalsiyum, magnezyum, sodyum, çinko ve bakır gibi az miktarda mineral içerir. Bazı ülkelerde, su içerisine diş çürümesini azaltmak için florür eklenir.


Bazı Su Türleri Kalori içerebilir

Sade suyun tadını sevmiyorsanız, aromalı veya karbonatlı çeşitleri tercih edebilirsiniz. Bu seçeneklerin bazıları kalorisiz olsa da, birçoğu ihmal edilebilir ve orta derecede kalori içerir.


Gazlı sular

Maden suyu,  tonik su olarak da bilinen karbonatlı su , çözünmüş karbon dioksitten oluşan karbonik asit içerir.

Gazlı suya fizzini ve tangını veren şey budur.

Karbonatlı sular yalın olabilir veya tadı arttırmak için doğal aromalar veya mineraller içerebilir.

Bu türler genellikle kalorisiz olmakla birlikte, tonik su genellikle şekerle tatlandırılır.

Bu nedenle, 355 ml bir tonik su şişesi 124 kalori ve 32 gram ilave şeker içerebilir, ancak tam sayılar markaya göre değişebilir.

Öte yandan, tonik suyun diyet versiyonları kalorisizdir.


Meyve Aromalı Sular

Meyve aromalı sular, suyu birkaç saat boyunca infüze eden otlar ve dilimlenmiş meyveler içerir.

Ortak kombinasyonlar şunları içerir:

Yaban mersini ve mango
Salatalık ve portakal
Greyfurt ve biberiye
Ahududu ve limon
Çilek, limon ve fesleğen
Karpuz ve nane

Suyu içtikten sonra meyveyi yeseniz bile, meyvelerin doğal olarak kalorisi düşük olduğu için bu suları içmekten sadece minimum kalori alırsınız.

Dahası, C vitamini gibi suda çözünür vitaminler, meyvelerden suya sızabilir ve ek besin maddeleri sağlayabilir.

Limon suyu , lezzet için taze limon suyu ile karıştırılmış sudan yapılan bir başka popüler içecektir. Tüm limonun suyu sadece 11 kalori sağlar.

Öte yandan, mağazalarda satılan meyve aromalı su şeker veya meyve konsantreleri ile tatlandırılabilir ve daha fazla kalori içerebilir. Bu nedenle, beslenme etiketini kontrol etmek önemlidir.


Protein Suları

Protein suyu, bol miktarda saf protein içeren bir bileşen olan peynir altı suyu protein izolatı içerir .

Bu içecekler, insanlar protein alımını arttırmak için uygun yollar aradıkça giderek daha popüler hale geldi . Proteinin kilo yönetimi, bağışıklık sağlığı ve sağlıklı yaşlanmada önemli bir rol oynadığını gösteren kanıtların artması, bunlarla alakalıdır.

Protein suları, geleneksel protein karışımlarına karşı düşük kalorili, yüksek proteinli alternatiflerdir.

Şişe başına protein suyu ürünleri tipik olarak 70-90 kalori ve 15-20 gram protein sunar. Genellikle doğal tatlar veya stevia gibi tatlandırıcılar ile tatlandırılırlar.

ÖZET

Protein suları protein şeklinde kaloriye katkıda bulunur. Meyve infüzyonlu suların kalorileri azdır veya hiç yoktur, ancak bazı şekerli sular kalorisiz olmayabilir.


Günde ne kadar su içmelisiniz? 

Her gün ne kadar su içmeniz gerektiğine dair resmi bir öneri yoktur .

Bireysel ihtiyaçlarınız nerede yaşadığınıza, ne kadar aktif olduğunuza, ne yediğinize ve beden büyüklüğünüze ve yaşınıza göre değişmektedir.

Yine de, Dünya Sağlık Örgütü günlük su alımı için aşağıdaki genel önerileri belirlemiştir;

Kadınlar: günde 2,7 litre
Erkekler: günde 3,7 litre

Bu önerilerin tüm içecek ve yiyeceklerden su içerdiğini unutmayın.

İnsanların toplam su alımının yaklaşık % 80’i su ve diğer içeceklerden gelirken, geri kalan% 20’si yiyeceklerden geliyor.

Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler, ılımlı olarak tüketildiğinde sıvı alımına da katkıda bulunur, ancak kafein içeriği nedeniyle susuz oldukları düşünülür.

ÖZET

Günde ne kadar suya ihtiyacınız olduğu, nerede yaşadığınız, ne kadar aktif olduğunuz, ne yediğiniz, vücut büyüklüğünüz ve yaşınız gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız=> Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir