Testosteron Hormonunu Artırmaya Yardımcı Olacak 8 Besin

Testosteron, cinsel dürtüden daha fazlasını etkileyen bir erkek cinsiyet hormonudur. Hormon ayrıca şunlardan da sorumludur:

Kemik ve kas sağlığı
Sperm üretimi
Saç uzaması

Testosteronu yaşlandıkça ve kronik hastalıklardan kaybedebilirsiniz. Düşük testosteron veya düşük T olarak da adlandırılan hipogonadizm, gelecekteki sağlık sorunlarını önlemek için sıklıkla tıbbi olarak tedavi edilir.

Testosteron seviyelerini yönetmek için hormonların genel olarak dengelenmesi önemlidir.

Daha iyi testosteron seviyeleri elde etmek için, hormon içeren veya fitoöstrojenler gibi hormonu taklit eden besinler içeren gıdaların toplam alımına dikkat edilmesi önerilir.

Bazı çalışmalar, bu besin maddelerinin genel hormon dengesi üzerinde bir etkisi olabileceğini göstermiştir.

Doktorunuzun önerileri ile birlikte, testosteron artırıcı potansiyel gıdaları düşük T tedavilerinin doğal bir tamamlayıcısı olarak düşünebilirsiniz.

Testosteron Arttırma Yolları

1. Ton balığı

Ton balığı, daha uzun bir yaşam ve testosteron üretimi ile bağlantılı olan D vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda kalorisi düşük, kalp açısından sağlıklı, protein açısından zengin bir besindir.

İster konserve ister taze olsun, bu balığı yemek testosteronu arttırmanın doğal bir yolu olabilir. Bir ton balığı, günlük D vitamini ihtiyaçlarınızı karşılar.

Ton balığı hayranı değilseniz, somon veya sardalya gibi diğer balık kaynaklı D vitamini kaynaklarını düşünebilirsiniz.

Moderasyonun anahtar olduğunu unutmayın. Deniz ürünlerinde bulunan cıva alımınızı en aza indirmek için haftada en fazla iki ila üç porsiyon almayı hedefleyin.

2. D vitamini içeren az yağlı süt

Süt, büyük bir protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Çocuklar ve kadınlar daha iyi kemik sağlığı için süt içmeye teşvik edilir, ancak süt de erkek kemiklerini güçlü tutabilir. D vitamini içeriği testosteron seviyelerini kontrol altında tutabilir.

D vitamini ile güçlendirilmiş sütü seçtiğinizden emin olun. Az yağlı veya yağsız versiyonları seçin. Doymuş yağın tamamı olmadan tam sütle aynı besin maddelerine sahiptirler.

3. Yumurta sarısı

Yumurta sarısı, bir başka zengin D vitamini kaynağıdır.

Kolesterol kötü bir üne sahip olsa da, yumurta sarısı yumurta beyazlarından daha fazla besin içerir.

Yumurta sarısının kolesterolü T’ye bile yardımcı olabilir. Önceden var olan kolesterol sorunlarınız olmadığı sürece, günde bir yumurta güvenle yiyebilirsiniz.

4. Güçlendirilmiş tahıllar

Bazı tahıl markaları, diğer kalp sağlıklı besinlerden bahsetmemek için D vitamini ile güçlendirilmiştir. Güne ve testosteron seviyelerine hızlı bir başlangıç ​​yapmak için kahvaltı rutininize takviye edilmiş tahılları dahil etmeyi düşünün.

5. İstiridye

Çinko ergenlik döneminde önemli bir besindir ve etkileri yetişkinlik boyunca erkek hormonlarını kontrol altında tutabilir.

Düşük T’li erkekler de çinko eksiklikleri varsa çinko alımlarını arttırmaktan yararlanırlar . İstiridye bu mineralin iyi kaynaklarıdır.

6. Kabuklu Deniz Ürünleri

Zaman zaman yengeç veya ıstakoz porsiyonu testosteron seviyenizi biraz iyi yapabilir.

7. Sığır eti

Kırmızı etin aşırı tüketimi ile ilgili gerçek sağlık endişeleri vardır. Sadece bazı  kümes hayvanlarından daha fazla yağa sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla yemek de kolon kanseri gibi belirli kanserlerle bağlantılıdır .

Yine de, bazı sığır eti kesimlerinde testosteronu artırabilecek besinler vardır. Sığır karaciğeri olağanüstü bir D vitamini kaynağıdır, kıyma çinko içerir.

Hayvansal yağları kontrol altında tutmak için, sadece yağsız sığır eti kesimlerini seçin ve her gün yemekten kaçının.

8. Fasulye

Erkeklik hormonu sağlığı söz konusu olduğunda, fasulye düşündüğünüzden daha fazla fayda sağlayabilir. Nohut, mercimek ve kuru fasulye gibi birçok baklagil, iyi çinko kaynakları olarak kabul edilir.

Bir bonus olarak, bu gıdalar kalp sağlığınızı koruyabilen lif ve bitki bazlı proteinlerle doludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir