Testosteron Seviyenizin Düştüğünün 12 Belirtisi

Testosteron, insan vücudu tarafından üretilen bir hormondur. Genellikle erkeklerde testisler tarafından üretilir . Testosteron bir erkeğin görünümünü ve cinsel gelişimini etkiler. Sperm üretimini ve bir erkeğin cinsel isteğini uyarır. Ayrıca kas ve kemik kütlesi oluşturmaya yardımcı olur.

Testosteron üretimi tipik olarak yaşla birlikte azalır. Testosteron olması gerekenden daha fazla azalırsa erkekler bir dizi semptom yaşayabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre normal bir aralık tipik olarak 300 ila 1,000 ng / dL’dir. Dolaşımdaki testosteron seviyenizi belirlemek için serum testosteron testi adı verilen bir kan testi kullanılır.

Testosteron üretimi büyük ölçüde normalin altına düşerse bir dizi semptom ortaya çıkabilir. Düşük T belirtileri genellikle farkedilmez.

Erkeklerde Testosteron Düşüklüğünün 12 Belirtisi;

1. Düşük cinsel dürtü

Testosteron, erkeklerde libidoda (cinsel dürtü) önemli bir rol oynar. Bazı erkekler yaşlandıkça cinsel dürtüde bir düşüş yaşayabilir. Bununla birlikte, düşük T’li bir kişi, seks yapma arzusunda muhtemelen daha sert bir düşüş yaşayacaktır.

2. Ereksiyon güçlüğü

Testosteron bir erkeğin cinsel dürtüsünü uyarırken, ereksiyonun sağlanmasına ve korunmasına da yardımcı olur. Sadece testosteron ereksiyona neden olmaz.

Nitrik oksit, bir ereksiyonun meydana gelmesi için gerekli bir dizi kimyasal reaksiyonu tetiklemeye yardımcı olan bir moleküldür. Testosteron seviyeleri çok düşük olduğunda, bir erkek cinsiyetten önce ereksiyona ulaşmada veya spontan ereksiyonlarda (örneğin uyku sırasında) zorluk çekebilir.

Bununla birlikte, testosteron yeterli ereksiyona yardımcı olan birçok faktörden sadece biridir. Erektil disfonksiyon tedavisinde testosteron replasmanının rolü ile ilgili araştırmalar sonuçsuz kalmaktadır .

Ereksiyon güçlüğü olan erkeklerde testosteronun yararını araştıran çalışmaların bir incelemesinde, neredeyse yarısı testosteron tedavisi ile düzelme göstermedi. Çoğu zaman, diğer sağlık sorunları erektil zorluklarda rol oynar. Bunlar şunları içerebilir:

Diyabet
Tiroid problemleri
Yüksek tansiyon
Yüksek kolestorol
Sigara içmek
Alkol kullanımı
Depresyon
Stres
Kaygı

3. Düşük Meni Hacmi

Testosteron, spermin hareketliliğine yardımcı olan sütlü sıvı olan meni üretiminde rol oynar. Düşük T’li erkekler genellikle boşalma sırasında meni hacminde bir azalma fark edecektir.

4. Saç dökülmesi

Testosteron, saç üretimi de dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarında rol oynar. Saçsızlık, birçok erkek için yaşlanmanın doğal bir parçasıdır.

5. Yorgunluk

Düşük T’li erkekler aşırı yorgunluk ve enerji seviyelerinde azalma bildirmiştir . Çok fazla uykuya rağmen her zaman yorgun olursanız veya egzersiz yapmaya motive olmanın daha zor olduğunu düşünüyorsanız, düşük T’ye sahip olabilirsiniz.

6. Kas kütlesi kaybı

Testosteron kas yapımında rol oynadığından, düşük T’li erkekler kas kütlesinde bir azalma fark edebilir. Çalışmalar testosteronun kas kütlesini etkilediğini, ancak güç veya fonksiyonu etkilemediğini göstermiştir.

7. Artan vücut yağı

Düşük T’li erkekler de vücut yağında artış yaşayabilir. Özellikle, bazen jinekomasti veya genişlemiş meme dokusu geliştirirler. Bu etkinin, erkeklerde testosteron ve östrojen arasındaki dengesizlikten kaynaklandığına inanılmaktadır.

8. Kemik kütlesinde azalma
Osteoporoz veya kemik kütlesinin incelmesi, genellikle kadınlarla ilişkili bir durumdur. Bununla birlikte, düşük T’li erkekler de kemik kaybı yaşayabilir. Testosteron kemiğin üretilmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle düşük T’li erkekler, özellikle yaşlı erkekler daha düşük kemik hacmine sahiptir ve kemik kırıklarına daha duyarlıdır.

9. Duygudurum değişiklikleri

Düşük T’li erkekler ruh halinde değişiklikler yaşayabilir. Testosteron vücuttaki birçok fiziksel süreci etkilediğinden, ruh hali ve zihinsel kapasiteyi de etkileyebilir. Düşük T’li erkeklerin depresyon, sinirlilik veya odak eksikliğiyle karşı karşıya kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

10. Etkilenen bellek

Hem testosteron düzeyleri hem de bellek yaşla birlikte azalır. Sonuç olarak, doktorlar düşük testosteron seviyelerinin etkilenen hafızaya katkıda bulunabileceğini teorize etmiştir.

11. Daha küçük testis boyutu

Vücuttaki düşük testosteron seviyeleri ortalamadan daha küçük boyutlu testislere sebep bulunabilir. Vücut, penis ve testisleri geliştirmek için testosteron gerektirdiğinden, düşük seviyeler normal testosteron seviyelerine sahip bir adama kıyasla orantısız olarak daha küçük bir penis veya testislere katkıda bulunabilir.

Bununla birlikte, düşük testosteron seviyelerine ek olarak normalden daha küçük testislerin başka nedenleri de vardır, bu nedenle bu her zaman sadece düşük bir testosteron semptomu değildir.

12. Düşük kan sayımı

Bir araştırmaya göre, doktorlar düşük testosteronu anemi riski ile ilişkilendirdiler.

İlgili İçerik; Testosteron Hormonunu Artırmaya Yardımcı Olacak 8 Besin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir