Yandex, İnsansız Otonom Araçları Amerika’da Test Etmeye Başladı

Yandex, insansız araçları ABD’de test etmeye başladı.

Rusya merkezli arama motoru Yandex’in ABD’nin Michigan eyaletindeki Ann Arbor şehrinde kendi kendini süren otonom araçların düzenli testlerini başlattığını açıkladı.

Şirket, Ann Arbor’un 120 bin nüfuslu bir üniversite şehri olduğunu söyledi. Devletin kendisinde, direksiyonun arkasında bir kişi olmadan uçağı test etmesine izin verilir ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki trafik kuralları Avrupa’dan farklıdır – örneğin, beş sinyalli bir trafik ışığı vardır.

Michigan ayrıca direksiyon ve pedal kontrolleri olmadan kendi kendine giden otomobillerin kullanımına izin verir . Devlet, test ve belgelendirmeden sonra vatandaşlara drone satışına izin veriyor.

Raporda, İsrail’deki Tel Aviv’in yanı sıra Amerikan şehrinin Rusya dışındaki Yandex drone’ları için ikinci test alanı haline geldiğine dikkat çekiliyor.

Yeni test alanı, Yandex’in çeşitli trafik durumlarını tanımak ve tahmin etmek için algoritmaları geliştirmesine izin verecektir. Şirket, dünyanın her yerinde uygulanabilir evrensel bir teknoloji elde edebileceğinizi açıkladı.

Yandex ilk olarak Mayıs 2017’de insansız yani otonom bir araç tanıttı. Rusya’da, arabalar Moskova ve Innopolis’te test ediliyor. 2020 başında, orada 110 araç şirketin filosundaki 3210000 km toplam kilometrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir