Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir ?

Dünya genelinde etkisini göstermeye devam eden koronavirüs salgını nedeni ile sıkça tüketilen içecekler arasında yer alan Zeytin Yaprağı Çayı faydası saymak ile bitmeyen bir içecek olacak biliniyor. Yapraklarında yüksek miktarda antibakteriyel taşıyan zeytin bu bakımdan bağışıklık sistemi için oldukça fayda sağlar. Zeytin yaprağı çayının faydaları nedir? Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır..

Zeytin; yağından yaprağına kadar her şeyinde yüksek oranda fayda bulunur. Akdeniz ikliminde yetişen zeytin ağaçlarında bulunan zeytin yaprağı kurutularak genellikle bitkisel çay elde edilir. Zeytin yaprağı cilt sorunları için kullanılır. Ezilip krem haline getirilen yapraklara zeytin yağı da eklenip yaralara sürülerek yaranın mikrop kapması önlenir. Birçok hastalığa şifa olarak görüldüğünden çok sık kullanılan besinler arasında yer alır.

Zeytin Yaprağı Çayı Yapımı ve Faydaları

VİRÜSLERE KARŞI ZEYTİN ÇAYI;

Doktor Ender Saraç, koronavirüs ve diğer gribal virüslere iyi gelebileceğini iddia ettiği çay tarifi verdi. Limon, zahter, sarımsak ve zeytin yaprağı gibi besinlerin içeriğine eklendiği çayın tam bir antibakteriyel ve antioksidan etkisi olduğunu vurguladı.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR ?

Kurutulmuş olan zeytin yaprağı da diğer bitki çayları gibi yapımı oldukça basittir. Kaynamış bir su bardağının içine 5 yaprak kurutulmuş zeytin yaprağı ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin. 10 dakika sonrasında süzerek tüketebilirsiniz.

Virüse Karşı Zeytin Çayı Yapımı

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

– Vücudun kısa süre içerisinde toksinlerden ve virüslerden arınmasını sağlar.
– Kortizol hormonunu azaltıcı yönde etkisi olduğu biliniyor. Böylece depresyon ve stres gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önler.
– Cilt hücrelerini hızlı bir şekilde yeniler. Daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
– Eski zamanlarda sıtma hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
– Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını dengeler.
– Kötü kolesterolü düşürdüğünden kalp ve damar hastalıklarının oluşma olasılığını düşürür.
– Hem vücudun içinde bulunan hem de cilt yüzeyinde oluşan mantarlara fayda sağlar. Zeytin yaprağı çayı soğuduktan sonra mantar ya da egzama gibi yerlere dökülebilir.
– Çok güçlü bir antioksidan olduğundan kanser hastalıklarını önler. Oluşmuş olan hücrelerin sayısını azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir