Zeytinyağı İçmek Faydalı mı Yoksa Zararlı mı, Zeytinyağı Neden İçilir ?

Zeytinyağı, sağlık yönünden bakıldığında faydaları oldukça fazla olan bir besindir. Zeytinyağı antioksidan özelliklere sahiptir ve hatta bazı kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Genellikle yemeklik yağ olarak kullanılsa da, bazı insanlar zeytinyağı içmenin faydalı olacağını düşünüyor. Peki zeytinyağı içmek gerçekten faydalı mıdır? Bu yazımız da zeytinyağı içmenin faydalı mı yoksa zararlı mı olduğunu sizler için inceledik.

Zeytinyağı İçmek Faydalı mıdır

Bir çok insan zeytinyağı içmenin sağlık açısından faydaları olduğunu öne sürüyor. Fakat, bu iddialar araştırmalarla doğrulanmadı. O yüzden zeytinyağı içmenin bilimsel olarak kanıtlanmış bir faydası bulunmamaktadır.


Zeytinyağı İçmenin Nelere Faydası Olabilir;

1- Kabızlığı hafifletebilir;

Zeytinyağı içmek , 60 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık% 34’ünü etkileyen kabızlığı giderebilir. Ayrıca, zeytinyağı tüketmenin, kabızlığı gidermede yaygın olarak kullanılan bir dışkı yumuşatıcı olan mineral yağ kadar etkili olduğu görülmüştür.

2- Kalp sağlığına fayda sağlayabilir;

Kalp sağlığını desteklemede rol oynadığı düşünülen bir bileşik, zeytinyağında yüksek miktarlarda bulunan bir tür tekli doymamış yağ olan oleik asittir. Diğer yağ kaynaklarının yerine kullanıldığında kalp hastalığı riskini azaltabilir.

3- Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur;

25 sağlıklı bireyde yapılan bir araştırma, zeytinyağı içeren bir öğün yedikten 2 saat sonra, kontrol grubuna kıyasla kan şekerinde % 22’lik bir azalma gösterdi.

4- Kemik sağlığını destekler;

Günde 18 gramdan (20 ml) fazla zeytinyağı tüketen 523 kadında yapılan bir araştırma, günde bu miktardan daha az tüketmeye kıyasla önemli ölçüde daha yüksek kemik yoğunluğu ile sonuçlandı.


Zeytinyağı İçmenin Ne Zararı Olabilir;

Zeytinyağı içmek sağlık yönünden sizlere bazı faydaları sunabilirken, dikkate alınması gereken dezavantajlar da vardır.

1- Zeytinyağının Kalorisi yüksektir ve kilo alımına neden olabilir;

Zeytinyağının kalorisi yüksektir, yemek kaşığı başına 120 kalori içerir (15 ml). Kalori alımı ile kilo alımı arasındaki ilişki karmaşık olmasına ve birçok faktöre bağlı olmasına rağmen, yaktığınızdan daha fazla kalori tüketmenin kilo alımına yol açtığı iyi bilinmektedir.

İlgili İçerik; Kilo Vermek İçin Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?


ZEYTİNYAĞI İÇMELİ MİSİNİZ ?

Zeytinyağı, sağlık yönünden birçok yararı olabilecek olan sağlıklı bir diyetin parçası olabilir .

Pek çok çalışma, zeytinyağı yönünden zengin bir diyet izlemenin faydalarını belgelemiştir, ancak bu yağı içmeyi destekleyen araştırmalar sınırlıdır.

Ek olarak, çok fazla zeytinyağı içmek diyetinizdeki sağlıklı yiyeceklerin yerini alabilir.

Ayrıca tükettiğiniz miktar, günlük yağ veya kalori alımına yönelik önerileri aşmanıza neden olmamalıdır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir