Andezit

Andezit taşı, özellikle inşaat sektöründe sıkça kullanılan ve dayanıklılık seviyesinin yüksek olmasından dolayı pek çok farklı sektörde kullanılabilen bir maddedir. Andezit, temel olarak bir volkanik taş olup, üretildiği bölgeye göre kendine has bir renge sahip olabilmektedir. Çoğunlukla pembemsi bir renge sahip olan andezit taşı, aşınmaya ve bu gibi çevresel etkenlerin oluşturacağı zarara karşı oldukça dayanıklıdır.

Andezit Taşı Nerelerde Kullanılır?

Andezit taşı, oldukça dayanıklı olduğu için pek çok alanda kullanıma uygundur. Özellikle Selçuklu Dönemi’ne bakıldığı zaman bu dönemdeki yapıların birçoğunun andezit taşı ile yapıldığı görülmektedir.  Günümüzde inşaat, kaplama, döşeme, kaldırım, basamak, bahçe dekorasyonu, şömine yapımı gibi birçok farklı alanda andezit kullanılmaktadır.

Andezit taşı, aşınmaya dayanıklı olduğu gibi, sıcak ve soğuğa da dayanıklıdır. Bu sayede bakım gerektirmemekte ve yenilenmeye ihtiyaç duymamaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse, inşaat gibi sağlamlığın ön planda olması gerektiği alanlarda andezit taşı kullanılmaktadır.

Andezit Taşı Fiyatları

Andezit taşı ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de fiyattır. Andezit taşı fiyatları taşın durumuna ve boyutuna göre belirlenmektedir. Ham olarak satılan andezitler daha uygun fiyatlıyken, kullanıma hazır hale getirilmiş taşlar daha pahalı olabilmektedir. Ancak genele bakıldığı zaman bu taşların ham şekilde satıldığı ve ortalama 80 TL’den başladığı söylenebilir. Daha net bir fiyat bilgisi almak için ne kadar andezite ihtiyacınız olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir