Apple, Intel’i Bıraktı: Kendi İşlemcisi Apple Silicon’u Tanıttı!

Apple, WWDC20’de Intel işlemcileri bırakarak kendi işlemcisi Apple Silicon’u tanıttı. İşte Apple Silicon özellikleri!

Apple uzun yıllardır iMac ve Macbook bilgisayalarında Intel işlemciler kullanıyordu. Bugünden itibaren Apple, Intel işlemcileri bırakarak kendi işlemcisi Apple Silicon’u tanıttı. Peki Apple Silicon neler sunuyor? İşte özellikleri;

Apple bugün Mac için tarihi bir günde endüstri lideri performans ve güçlü yeni teknolojiler sunmak için Mac’i birinci sınıf özel silikonuna geçireceğini duyurdu. Yeni bir silicon teknolojisini denediklerinin de altını çizdi.

Geliştiriciler artık Mac’teki Apple siliconun gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için uygulamalarını güncellemeye başlayabilirler. Bu geçiş ayrıca tüm Apple ürünlerinde ortak bir mimari oluşturarak geliştiricilerin uygulamalarını tüm ekosistem için yazmalarını ve optimize etmelerini çok daha kolay hale getirecek.

Yeni işlemci: Apple Silicon

Apple, Intel'i Bıraktı: Kendi İşlemcisi Apple Silicon'u Tanıttı!

Apple bugün ayrıca, on yıldan uzun bir süredir en büyük güncellemesini sunan ve Apple Silicon’a sorunsuz ve sorunsuz bir geçiş sağlayacak teknolojiler içeren macOS’un bir sonraki büyük sürümü olan macOS Big Sur‘ı tanıttı.

Geliştiriciler, güçlü teknolojilerinden ve performanslarından yararlanarak mevcut uygulamalarını Apple silikonda çalışacak şekilde kolayca dönüştürebilirler. Ve ilk kez, geliştiriciler iOS ve iPadOS uygulamalarını Mac üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan kullanılabilir hale getirebilirler.

Geliştiricilerin Apple Silicona başlamasına yardımcı olmak için Apple, belgelere, forumlara destek, macOS Big Sur ve Xcode 12’nin beta sürümlerine ve bir Geliştirici Geçiş Kiti’nin (DTK) sınırlı kullanımına erişim sağlayan Evrensel Uygulama Hızlı Başlangıç ​​Programını da başlatıyor. ), Apple’ın Yongadaki A12Z Biyonik Sistemine (işlemci – SoC) dayalı bir Mac geliştirme sistemi.

Uygulamalarda uyumlu hale gelecek

Apple’ın kendi uygulamaları da Apple Silicon ile uyumlu hâle gelecek.  Apple, yıl sonuna kadar ilk Mac’i Apple silicon ile göndermeyi ve geçişi yaklaşık iki yıl içinde tamamlamayı planlıyor. Apple, önümüzdeki yıllarda Intel tabanlı Mac’ler için yeni macOS sürümlerini desteklemeye ve yayınlamaya devam edecek ve geliştirmede heyecan verici yeni Intel tabanlı Mac’lere sahip olacak. Apple silicona geçiş, Mac için şimdiye kadarki en büyük sıçramayı temsil ediyor.

On yıldan uzun bir süredir, Apple’ın dünya standartlarında silikon tasarım ekibi Apple işlemcileri inşa ediyor ve rafine ediyor. Sonuç, sektörü, watt başına benzersiz özelliklerde ve performansta yönlendiren ve her birini sınıfında en iyi yapan, iPhone, iPad ve Apple Watch için özel olarak tasarlanmış ölçeklenebilir bir mimari. Bu mimariyi temel alan Apple, Mac için bir işlemci ailesi tasarlıyor. 

Apple, Intel'i Bıraktı: Kendi İşlemcisi Apple Silicon'u Tanıttı!

macOS Big Sur, Apple Silicon’a geçişi sağlar

MacOS Big Sur’da Apple, Apple Silicon’a geçişi pürüzsüz ve kesintisiz hale getirmek için bir dizi teknoloji sunuyor. Yerel derleyiciler, editörler ve hata ayıklama araçları gibi Xcode 12’de yerleşik olan her şeyle, çoğu geliştirici uygulamalarını birkaç gün içinde çalıştırabilir.

Universal 2 uygulama ikili dosyalarını kullanarak geliştiriciler, Intel tabanlı Mac’leri desteklemeye devam ederken, Apple Siliconlu yeni Mac’lerin doğal gücü ve performansından yararlanan tek bir uygulamayı kolayca oluşturabilecekler. Rosetta 2’nin çeviri teknolojisi sayesinde, kullanıcılar henüz eklentileri olmayan güncel Mac uygulamalarını çalıştırabilecek. Sanallaştırma teknolojisi, kullanıcıların Linux çalıştırmasına izin verir. Geliştiriciler ayrıca iOS ve iPadOS uygulamalarını herhangi bir değişiklik yapmadan Mac’te kullanılabilir hale getirebilirler.

Adobe uygulamaları da yeni sistemle uyumlu hâle getirildi. Bu durum, özellikle sanatsal çalışmalar için sıklıkla tercih edilen; çizerlerin, grafikerlerin ve diğer sanatçıların gözdesi olan Mac daha da gelişmiş hâle geldi.

Apple böylece kendi ARM işlemcilerine geçmiş olacak. Bu geçiş için ilk kullanılacak olan işlemci daha önce iPad Pro’ların son versiyonlarında gördüğümüz A12Z Bionic işlemciler olacak. 2020 yılında çıkan işlemciler daha önceki versiyonlardan %10 daha güçlü olmuş ve pek çok bilgisayarı da geride bırakmıştı. Apple şimdi daha fazlasını elde etmeyi istiyor.

Apple iOS 14’ü Tanıttı: İşte Gelen Yenilikler ve Özellikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir