Hayat Kurtaran F1’deki Halo Sistemi Nedir?

F1 Halo sitemi nedir? ne işe yarar? Romain Grosjean, Pazar günü Bahreyn Grand Prix’sinde, yanan bir arabadan sadece ufak yanıklarla çıkarken korkunç bir kazadan mucizevi bir şekilde kurtuldu.

BBC’ye göre 1991’de Monako’da gerçekleşen bir araba yarma kazasından sonra ambulansa girerken tek bir kırık kemiği bile yoktu. Grosjean’ın arabası pistten çıktı ve onu ikili çarpma bariyerine çarptı. Bölünmüş araba hemen tutuştu, ancak Grosjean Baş Sağlık görevlisi ve Medikal araç sürücüsünün yardımıyla arabadan çıkarılmayı başardı.

Grosjean’ın, yaklaşık 215 km / s hızda giderken otomobili frenlediği ve tahmini çarpma hızının 200 km / s olduğu bildirildi. Etki, 53G kuvvetinde ölçüldü. Kaza nasıl göründüğüne bakılırsa, belki de Formula 1’in uzun zamandır gördüğü en kötü olaydı. Yine de Grosjean çok fazla hasar görmeden hayatta kaldı ve F1’in halo sistemi de bu kazada önemli rol oynadı.

Halo Sistemi Nedir?

Halo, sürücünün kafası için bir koruma sistemi olarak otomobilin kokpitine yerleştirilmiş titanyumdan yapılmış kavisli bir çubuktur. Aracın şasisine üç noktadan bağlanır. Halo 2016’daki versiyonunda 7 kg ağırlığındaydı ancak 2017’de 9 kg’a yükseldi.

Halo ekipler tarafından değil, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından onaylanan üç harici üretici tarafından geliştirilmekte ve sistemin özellikleri tüm araçlar için aynıdır.

FIA’nın 40 gerçek olayın verilerini kullanan simülasyon performansı altında, halo teoride sürücünün hayatta kalma oranında yüzde 17’lik bir artışa yol açtı. 2018’de FIA, halo sisteminin Formula 1, Formula 2, Formula 3 ve Formula E’de kurulu olmasını tüm araçlara zorunlu kıldı.

Halo sistemi başlangıçta pek iyi karşılanmadı ve birçok kişi, yarışın özünü ortadan kaldırdığını söyledi. Sürücünün görüşünde bir engel olarak görüldü ve aynı zamanda arabaları ağırlaştırdı, bu da ekiplerin araç tasarımlarından ağırlık almaları gerektiği anlamına geliyordu.

Şu anki Formula 1 şampiyonu Lewis Hamilton da başlangıçta halo sistemine karşıydı ve 2016’da Barselona’da onu “Formula 1 tarihindeki en kötü görünümlü değişiklik” olarak nitelendirdi. Ancak Pazar günkü kazadan sonra Hamilton halonun etkilerini kabul etti ve “Ne kadar Gs çektiğini bilmiyorum ama halenin işe yaramasına çok minnettarım…

Pazar günü Red Bull sürücüsü Max Verstappen, “Halenin (Grosjean’ın) hayatını kurtardığını düşünüyorum. Arabalara geldiğinde oldukça eleştireldim ve çirkin görünüyordu. Ama güvenlik hakkında hiçbir şey söyleyemezsiniz. Çünkü bugün kesinlikle Roman’ı kurtardı.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir