Böbrek Hastaları İçin İstenen EGFR Ne Demek, EGFR Değeri Kaç Olmalı ?

Genel olarak böbrek hastalarından istenen EGFR, kan testlerinde çıkan sonuçlardan bir tanesi olarak biliniyor. Bu yazımız da sizler için EGFR değeri ne anlama geliyor? gibi sorularınızın cevabını vermek istedik. Uzman doktorlar tarafından yapılan kan testleri sonucu belirlenen EGFR değeri son derece ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir değerdir. EGFR’nin düşük ya da yüksek olması neden olur, böbrek hastaları için istenen EGFR nedir? EGFR yüksek olması ne anlama gelir?

Böbreklerinde sorun olan insanların böbrek çalışma performanslarını kontrol etmek için EGFR değeri istenir. Yapılan kan testi sonuçlarına göre çıkan yükseklik ve düşüklük değerine göre hastalık teşhisi yapılıyor. “EGFR” değeri bazı testlerde “GFR” olarak geçebilmektedir. Bu değer böbreklerin filtreme sisteminin çalışıp çalışmadığını açık bir şekilde gösterir. Böbrekler vücudun işleyişi açıcından son derece önemli bir görevi vardır. Filtreleme sisteminin ölçümü EGFR değerlerine bağlıdır. Böbrekler yeterli miktarda filtrelemeyi sağlayamadığında kandaki EGFR oranı yüksektir. EGFR oranında genellikle ise Kreatinin maddesi kendini ele verir. Kreatinin sayımında yüksek olması yine böreklerin işlevselliğinde olumsuz bir sorun olduğunu ortaya çıkartır. Kreatinin maddesi vücuda enerji veren önemli maddelerden biridir. Fakat yüksek olması böbreklerin çalışmadığına işarettir. Fazla olan kreatinin vücuda zarar verebilir. Bu madde 30’lu yaşlardan sonra azalır. Bu yüzden sayımı yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Ayrıca EGFR test sonuçları erkek, kadın, hamile, 1 aylık bebekler, 1 yaşında bebekler ve 16 yaş öncesi ve sonrası olacak şekilde farklılık göstermektedir.

EGFR Böbrek Testi


EGFR TESTİ DEĞERLERİ:

Erkek = 1.3 mg/dL
Kadın = 1.2 mg/dL
Hamile= 0.8 mg/dL
1 aylık = 1 mg/dL
1 yaş = 0.8 mg/dL
16 yaş = 1 mg/dL

EGFR YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

– İdrar yolu enfeksiyonu tıkanmaya yol açar. Bu tıkanma idrarın tamamen boşalmasına engel olarak böbreklerde yeniden birikime yol açar. Bu da böbreklerin atıkları tamamen atamamasına neden olur.

– Nefron hücreleri böbreklerde bulunur. Bunların yetersiz beslenme ve su içme oranı azaldığında iltihaplanmaya neden olur. İltihaplanma oranı yükseldikçe böbreklerin fonksiyonu düşer.

-Mikrobik hastalıklar genellikle böbreklerde yaşanır. Bu yüzden böbreklerde sıklıkla sağlık sorunları görülür.

– Yeterli miktarda su tüketilmediğinden böbreklere taş oluşur. Böbreklerde en fazla görülen sağlık sorunudur.

– Böbrek yetmezliği hastalığında da EGFR yüksek çıkar.”,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir