Goji Berry (Kurt Üzümü) Ne İşe Yarar, Goji Berry ile Zayıflamak Mümkün müdür?

Diğer adı “Kurt Üzümü” olarak bilinen Goji berry, antioksidanlar ve güçlü tıbbi özelliklerle dolu küçük kırmızı meyvelerdir. Tabağınıza renk katmasının yanın da lezzet açısından da son derece iyi bir meyvedir.

Goji berry genellikle toz halinde veya kurutulmuş olarak satılır. Ayrıca, birçok takviye ve meyve suyu karışımına eklenirler.

Bu yazımız da sizler için, Goji berry meyvelesinin ne işe yaradığını, faydalarını ve yan etkilerini bulabilirsiniz.

Goji berry nedir ?

Goji berry nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir


Goji Berry Nedir? (Kurt Üzümü)

Kurt üzümü olarak da bilinen goji meyveleri Asya’ya özgüdür.

Tatlı, hafif ekşi lezzetleri ve canlı kırmızı tonları ile tanınan, geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır. Aslında, yaşlanmanın belirtilerini yavaşlattığı , göz sağlığını koruduğu ve karaciğerinizi, böbreklerinizi ve akciğerlerinizi güçlendirdiği ispatlanmıştır.

Ek olarak, Goji berry genellikle kurutulmuş veya toz formda bulunur.


Goji Berry Faydaları Nelerdir ?

Vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere harika bir besin kaynağıdırlar. Sadece 5 yemek kaşığı (28 gram) kurutulmuş goji meyvesi paketi aşağıda ki besin ögelerini içerisinde barındırır.

Kalori: 98
Protein: 4 gram
Yağ: 0.1 gram
Karbonhidrat: 21,6 gram
Elyaf: 3.6 gram
Şeker: 21,8 gram
Demir, A Vitamini, C Vitamini
Gördüğünüz gibi, bu meyvenin küçük bir porsiyonu bile lif, demir ve A ve C vitaminleri  açısında oldukça zengindir.

Demir, oksijen taşınmasında ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan önemli bir mineraldir. Bu arada, hem A hem de C vitaminleri bağışıklık fonksiyonunda merkezi rol oynar ve vücudunuzda antioksidan görevi görür.

Antioksidanlar, hücre hasarını önleyen, serbest radikal adı verilen zararlı molekülleri nötralize etmeye yardımcı olan bileşiklerdir.


Goji Berry Göz Sağlığına İyi Gelir;

Yapılan araştırmalar, goji berry’nin göz sağlığını iyileştirebileceğini ve görme kaybına yol açabilen ilerleyici bir göz hastalığı olan makula dejenerasyonu gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

Goji berry ayrıca lenslerinizi ve retinalarınızı hasara karşı korumaya yardımcı olan zeaksantin gibi antioksidanlarla doludur.


Goji Berry Meyvesini Kimler Kullanamaz?

Sağlıklı yetişkinlerin çoğu, dengeli beslenmenin bir parçası olarak ölçülü olarak goji meyvelerinin tadını çıkarabilir. Bununla beraber nadir durumlarda meyvelere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Goji Berry, kan sulandırıcılar, diyabet veya yüksek tansiyon ilaçları gibi belirli ilaçlarla etkileşime girebilir.

Hamile bayanların Goji Berry kullanmadan önce bir doktor tavsiyesi alması kesinlikle önemlidir.


Goji Berry Nasıl Kullanılır ?

Kurutulmuş formlarda bulabileceğiniz Goji Berry meyvesini hamur işlerini içerisine ekleyerek kullanabilirsiniz. Goji berry tozları meyve suyu karışımları ve farklı bir çok içecek ile karıştırılabilir .


Goji Berry Kullananlar Ne Diyor?

Kullanıcı 1; Ben bi aktardan goji çayı aldım pakette. Dukan diyeti yapıyorum duraklamaya girmiştim 4 gündw gram veremedim bu çaya başladım ve duraklamayı kırdım kilo vermeye devam ediyorum yalnız sadece bu çayla değil diyette yapıyorum tabiki. Bence destek olarak faydalı bi ürün

Kullanıcı 2; Ben kullanıyorum. Çok faydasını gördüm. Kilo vermeye iki hafta sonra başlıyorsun. Bana ayrıca enerji verdi. Kolumu kaldırmaya halim olmuyordu. Şimdi çok iyiyim.

Önemli Not; Kurt üzümü olarak bilinen “Goji berry” meyvesinin zayıflatma konusunda kanıtlanmış bilimsel bir  açıklaması yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir